Post

Proste zęby. Nie chodzi tylko o ładny uśmiech: Korzyści medyczne z aparatów ortodontycznych


Aparaty ortodontyczne stały się powszechnym zabiegiem zarówno dla nastolatków jak i dla dorosłych, którzy chcą mieć prostszy, piękniej wyglądający uśmiech. Ładny uśmiech jest ładny, ale są też korzyści medyczne związane z aparatem, niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć.  

Korzyści medyczne związane z aparatami ortodontycznymi
Poprawiony zgryz

Podczas gdy jednym z celów założenia aparatu jest korygowanie krzywych zębów, stosuje się je również do korygowania słabo wyrównanych zgryzów. Ugryzienie" to termin stomatologiczny, który wyjaśnia, w jaki sposób górne i dolne zęby pasują do siebie. Jeśli masz luki w zgryzie spowodowane brakiem zębów lub źle ustawionymi zębami, może to wpłynąć na Twoją zdolność do łamania jedzenia, co jest krytycznym elementem zdrowego trawienia. Słabo dopasowany zgryz może mieć wpływ na zdolność do prawidłowego żucia, a nawet jedzenia.

Nieleczone ugryzienie może stać się bolesne, ponieważ szczęka musi pracować ciężej, aby ją przeżuć, co może spowodować zablokowanie szczęki, zaburzenia TMJ i bóle głowy związane z bólem szczęki, a wszystko to może wymagać skomplikowanego leczenia stomatologicznego i medycznego.

Korzyści medyczne związane z aparatami ortodontycznymi
Lepsze wyrównanie szczęki

Przepełnione zęby lub niewspółosiowość szczęk mogą powodować pewne utrudnienia w mówieniu. Dobrą wiadomością jest to, że leczenie ortodontyczne może dotyczyć zarówno ustawienia szczęki i podniebienia, które powodują utrudnienia w mówieniu.  W ramach leczenia ortodontycznego konieczne może być zastosowanie ekspandera w celu poszerzenia podniebienia przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Rozszerzenie podniebienia może również skutkować lepszym oddychaniem, mniejszym chrapaniem oraz potencjalnie lepszymi problemami z uszami i zatokami, które są również wynikiem niewspółosiowości szczęk. W rzeczywistości prawidłowe ustawienie szczęki może zmienić Twój wygląd poprzez przywrócenie twarzy do właściwych proporcji.

Lepsze nawyki w zakresie higieny jamy ustnej

Gdy masz zatłoczone i źle ustawione zęby, trudniej je oczyścić. Część zęba może chować się za innym zębem, co prawie uniemożliwia prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie.  Kiedy zęby nie mogą być prawidłowo wyczyszczone, mogą się gromadzić bakterie, które prowadzą do chorób dziąseł i ubytków. Poprzez prostowanie zatłoczonych zębów należy w naturalny sposób poprawić szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Dobre nawyki w zakresie pielęgnacji jamy ustnej obejmują szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, codzienne używanie płynu do płukania i nitki dentystycznej. Dla osób z aparatami ortodontycznymi potrzeba dobrej pielęgnacji jamy ustnej staje się jeszcze ważniejsza, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi, chorobom dziąseł i przebarwieniom zębów. W przypadku aparatów ortodontycznych należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów pomiędzy zamkami i drutami oraz wokół nich. Może to wytworzyć nowe nawyki, które wraz z bardziej regularnymi wizytami u dentysty zaowocują lepszymi nawykami, które będą trwały przez całe życie.

Większa pewność siebie

Okazuje się, że zaufanie prowadzi do bardziej ogólnego sukcesu w życiu. Kiedy ludzie ukrywają swój uśmiech z powodu wstydu, są mniej skłonni do podejmowania ryzyka wymaganego do podjęcia pracy na najwyższym poziomie lub do ubiegania się o awans. Kiedy człowiek nie jest już zakłopotany swoim uśmiechem, naturalnie czuje większą pewność siebie, co według doniesień prowadzi do większego szczęścia, większej produktywności, mniej niepokoju społecznego i ostatecznie lepszego zdrowia.