Post

CZY TWÓJ DENTYSTA MOŻE POMÓC CI LEPIEJ SPAĆ?

Porządny sen! Kto tego nie kocha? Ale czy ludzie naprawdę potrafią spać porządnie? Wiesz co to jest Obturacyjny Bezdech Senny (OSA)?

Wiele osób narzeka, że nie może spać poprawnie. Zamieniają się w bezsenność lub budzą się w środku nocy, albo zaczynają dzień z bólem głowy lub mają problemy z koncentracją w pracy i czują się zmęczeni wcześnie rano. Jak wynika z badań - 93% Hindusów jest pozbawionych snu. Ludzie przeoczają objawy i obwiniają swoje pracowite życie, nieregularną rutynę i długie godziny pracy za przyczynę tych problemów. Ale odpowiedź na te wszystkie skargi może znaleźć się w wizycie u dentysty!

Twój dentysta może zapytać Cię o Twój sposób spania lub zachowanie podczas wizyty, które może Cię zaskoczyć. Jest to spowodowane tym, że znasz swojego dentystę jako kogoś, kto martwi się tylko o ubytki i skalowanie. Dentysta to coś więcej niż tylko wróżka zębowa, a wielu z nich jest przeszkolonych w zakresie medycyny snu. Jeśli dentysta ma choćby drobne wątpliwości, będzie zadawał pytania, na co cierpią jego pacjenci. Twoje usta, szczęka i szyja mogą mieć znaki ostrzegawcze, które wskazują na problemy związane ze snem.

Jeśli ktoś narzeka na chrapanie, suchość w jamie ustnej, ból szczęki, poranny ból głowy, odczuwanie nadmiernej senności w ciągu dnia, drzemanie podczas jazdy samochodem, zgrzytanie zębami lub uczucie letargu, to są szanse, że cierpi na "Obturacyjny bezdech senny". Jest to zaburzenie snu, w którym osoba przestaje okresowo oddychać w nocy z różnych powodów. Przerwy te trwają przez około 10 sekund, po których następują prychnięcia, sapania i odgłosy zadławienia. OSA charakteryzuje się zaburzeniami oddychania podczas snu, co prowadzi do fragmentacji snu i niższej jakości życia.

Oprócz bezdechu objawy te mogą również prowadzić do innych konsekwencji; na przykład, zgrzytanie może spowodować zużycie i złamanie zębów, jak również stan zapalny i cofanie się dziąseł. Problemy te wyglądają niepoważnie, ale nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą one prowadzić do wzrostu poziomu dwutlenku węgla w naszym krwiobiegu, co może być przyczyną złego stanu zdrowia. Te frywolne problemy w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, choroby serca, udaru mózgu, otyłości i może skrócić życie człowieka.

Bezdech senny może powodować deficyt uwagi, nastrój, senność, bóle głowy, zmęczenie, demencję, utratę pamięci, nadciśnienie, udar mózgu i atak serca. Ponadto istnieją dodatkowe komplikacje do istniejących wcześniej problemów medycznych, takich jak zwiększona insulinooporność, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe rytmy pracy serca i depresja.

Objawy te muszą być leczone w odpowiednim czasie i wymagają odpowiedniego planu leczenia. W tym celu specjaliści z zakresu medycyny snu przeprowadzają badanie snu, które najlepiej przeprowadzić w domu. Jeśli badanie nad bezdechem sennym wykaże nieadekwatność, leczenie może zostać wdrożone przez specjalistę ds. snu we współpracy z dentystą. Leczenie podzielone jest na dwa etapy w zależności od stopnia nasilenia bezdechu, które wykonuje się po przeprowadzeniu szczegółowego badania snu. W pierwszym etapie dentysta może doradzić zmiany w codziennej rutynie i stylu życia, takie jak zmiana pozycji spania, utrata wagi i rzucenie palenia. Twój dentysta może również poprosić Cię o założenie aparatu dentystycznego podczas snu. Aparat jest jak ochraniacz na zęby, zwany MAD (ang. Mandibular Advancement Device), który jest noszony na noc. Aparaty MAD pomagają mięśniom gardła uniknąć zapadania się z powrotem do dróg oddechowych i umożliwiają normalne oddychanie. Czynią to poprzez lekkie popychanie dolnej szczęki i języka do przodu.

Kolejnym urządzeniem stosowanym w procesie leczenia jest Tongue Retainer. Używane są one przez pacjentów, którzy nie mają możliwości przesunięcia szczęki do przodu. Podobnie jak w przypadku MAD, różnią się one nieco od siebie pod względem dopasowania do języka za pomocą koncepcji ssania.

W ciężkim stadium, wymagającym nieco agresywnego postępowania, jak np. zastosowanie systemu ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP), który będzie dostarczał powietrze przez małą maskę ze stałym ciśnieniem lub sugerowałby przeprowadzenie zabiegu. Złoty standard leczenia OSA polega na pneumatycznym otwieraniu górnych dróg oddechowych podczas snu za pomocą systemu ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Badania wykazały, że jeśli dana osoba cierpi na bezdech senny i stosuje CPAP, szlifowanie zatrzymuje się całkowicie, a to również poprawia oddychanie.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń doustnych, ale przed ich użyciem należy się upewnić, że skonsultują się one z dentystą. Na przykład, urządzenie doustne może wyleczyć problem chrapania, ale może nie wyleczyć bezdechu sennego i może prowadzić do innych komplikacji zdrowotnych w dół pasa. Powinny one być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zaburzenia snu występują nie tylko u osób dorosłych. Dzieci są również podatne na zaburzenia oddychania podczas snu (SDB). Bezdech może wpływać na ich tempo wzrostu i rozwoju, co prowadzi do konsekwencji. Większość dzieci ma tendencję do spania z otwartymi ustami, co prowadzi do szkodliwego ryzyka wystąpienia ubytków. Najczęstszymi objawami u dzieci, na które skarżą się rodzice, są chrapanie i trudności w oddychaniu podczas snu. Wydaje się, że są niespokojne w nocy i często zmieniają swoją pozycję podczas snu tak bardzo, że czasami śpią siedząc w pozycji pionowej na poduszce. W celu leczenia zaburzeń dentysta po dokładnym zbadaniu może zapewnić dzieciom ochraniacz na zęby, który ma być używany w nocy podczas snu.

Bezdech senny może dotknąć każdego, ale istnieją pewne czynniki, które powodują, że niektórzy ludzie są na to bardziej podatni, np:

  • Otyłość: Jeśli ktoś ma nadwagę, ryzyko bezdechu sennego jest czterokrotnie większe.
  • Osoby starsze: Zaburzenia snu występują częściej u osób dorosłych, które mają więcej niż 60 lat.
  • Historia rodziny: Dziedziczna może być również przyczyną bezdechu.
  • Palenie tytoniu: Palenie tytoniu prowadzi do zatrzymywania płynów, co zwiększa ilość stanów zapalnych. Osoby palące mają trzy razy większe szanse na dostanie się bezdechu. Może się on skończyć, jeśli osoba rzuci palenie.
  • Spożywanie alkoholu: Alkohol rozluźnia mięśnie w twoim gardle i powoduje bezdech.

Według badań, prawie jedna czwarta do jednej trzeciej ludzkiego życia spędza sen, więc po co ryzykować część swojego życia, zaniedbując objawy, które mogą prowadzić do poważnych zagrożeń dla zdrowia. Następnym razem, gdy natkniesz się na te objawy lub będziesz cierpiał na zaburzenia oddychania podczas snu, nie zaniedbuj wizyty u dentysty. Twój dentysta może poprowadzić Cię na właściwą drogę, abyś mógł lepiej spać.