Post

Pierwsze zęby u dziecka

Jak mogą potwierdzić rodzice niemowląt, pojawienie się pierwszych zębów u dziecka jest ekscytującym kamieniem milowym w pierwszym roku życia dziecka. Kiedy pierwsza biała czapeczka przebija się przez dziąsła, jest to powód do radości dla rodziców. Ale niekoniecznie dla niemowlęcia.

Proces ząbkowania zaczyna się zazwyczaj około szóstego miesiąca życia, choć może rozpocząć się już w trzecim miesiącu. Około trzeciego roku życia dziecko będzie miało wszystkie 20 zębów pierwotnych. Jako pierwsze wyrastają dolne zęby przednie. Górne zęby przednie pojawiają się jeden do dwóch miesięcy po dolnych zębach przednich.

Niektóre dzieci odczuwają bolesność i opuchliznę dziąseł podczas wyrzynania się zębów, co naturalnie powoduje, że dziecko jest, co zrozumiałe, niespokojne. Objawy te zaczynają się zwykle na trzy do pięciu dni przed pojawieniem się zęba i znikają po jego przebiciu się przez dziąsło. Niektóre dzieci nie odczuwają dyskomfortu podczas ząbkowania.

dziecko

Rodzice, których dzieci mają trudności z ząbkowaniem, dobrze pamiętają te dni. Dziecko może odmówić jedzenia lub picia, gdy bolą je dziąsła. Może również gryźć palce lub zabawki, aby zmniejszyć nacisk na dziąsła. Częste jest również ślinienie się, które może powodować wysypkę na brodzie, twarzy lub klatce piersiowej dziecka. Proces ząbkowania może również charakteryzować się płaczem i zaburzeniem rytmu snu.

Co mogą zrobić rodzice, aby pomóc dziecku przejść przez proces ząbkowania? Mogą użyć czystego palca, aby delikatnie pocierać dziąsło dziecka przez około dwie minuty. Ulgę ząbkującemu dziecku może przynieść również czysty, zimny (schłodzony, nie zamrożony) pierścień na ząbkowanie. Należy unikać pierścieni na ząbkowanie z płynem w środku, ponieważ mogą one pęknąć lub przeciekać. I nigdy nie należy sterylizować gryzaka we wrzącej wodzie, ponieważ może to uszkodzić plastik i doprowadzić do spożycia przez dziecko substancji chemicznych zawartych w plastiku.

Rodzice mogą również skonsultować się z pediatrą dziecka w celu uzyskania porady na temat odpowiednich środków przeciwbólowych, które mogą być skuteczne. Nie powinno się jednak stosować żeli i tabletek na ząbkowanie, ponieważ mogą one nie być bezpieczne dla niemowląt.