Post

Ssanie kciuka u dorosłych?

W zeszłym tygodniu, podczas podróży metrem, wydarzyło się coś niezwykłego i przykuło moją uwagę. Zauważyłem kobietę w wieku 30 lat, która czytała książkę i ssała kciuk. Ta scena była dość nietypowa, bo zawsze zauważałem dzieci z takimi nawykami. Czytałem o nawykach ssania kciuka u dorosłych, ale nigdy nie widziałem. Po kilku minutach mieliśmy kontakt wzrokowy, a ona odzyskała przytomność, przestała ssać kciuk i była wyraźnie zaniepokojona. Wyglądało na to, że nagle się obudziła. Zdałem sobie sprawę, że te nawyki, jeśli nie zostaną w porę opanowane, mogą stać się uzależnieniem.

Później, badając tę sprawę, stwierdziłem, że ten nawyk nie jest rzadkością, tak jak myślałem. Około 1 na 10 dorosłych skłania się ku temu nawykowi. 12 procent dorosłych kontynuuje ten nawyk w dzieciństwie do dorosłości i najprawdopodobniej występuje on u kobiet niż u mężczyzn. W rzeczywistości liczba kobiet jest dwa razy większa od liczby mężczyzn. Nie oszczędza się również sławnych osobistości. Jak wynika ze zdjęcia wydanego w zeszłym roku w brytyjskim magazynie, zauważono, że robi to międzynarodowa ikona muzyki Rihanna, a także nakręcono na niej indyjski film Thumbsucker. Była to prawdziwa historia znanego amerykańskiego powieściopisarza "Walter Kirn" i tego, jak przestał ulegać temu zwyczajowi pod koniec lat 40.

Dorośli zazwyczaj robią to raczej prywatnie niż publicznie. Ale jeśli są napięte lub skoncentrowane, ich kciuk automatycznie dociera do ust. Niektórzy uważają go za pocieszający i relaksujący, a robią to głównie podczas koncentracji lub w stresie.

Zrozummy, że ten nawyk wpływa na zęby, szczęki i twarz. Nacisk wywierany podczas ssania kciuka ma szkodliwy wpływ i powoduje wypadanie przednich zębów, szczęka pozostaje wąska, podniebienie bardzo wysokie, a dolne zęby również rozpalają się. Człowiek otrzymuje twarz podobną do ptasiej, a cała osobowość zostaje zamazana. Powoduje to również oddychanie w jamie ustnej, pogłębiając tym samym suchość w jamie ustnej, która sprawia, że dziąsła są bardzo podatne na choroby dziąseł. Również fakt, że kciuk jest brudny powoduje wiele innych problemów, takich jak infekcje żołądkowo-jelitowe oraz częste wrzody w jamie ustnej i infekcje gardła. Co więcej, trudno jest oczyścić zęby, a jama ustna na ogół źle pachnie, co dodatkowo wpływa na osobowość.

Jeśli ktoś chce poddać się operacji kosmetycznej, to najpierw należy zająć się problemami stomatologicznymi. Jak cała procedura kosmetyczna pójdzie na marne, jeśli przyczyna nie jest leczona. A w obecnych czasach wygląd zewnętrzny ma duże znaczenie. Wiele osób postrzega to jako środki do nieudanej kariery, a ponadto jego żenujące coraz zauważono robienie takich rzeczy w społeczeństwie. Tworzy to negatywny lub dziecinny wizerunek osoby w pracy.

Aby przezwyciężyć ten nawyk, potrzebna jest siła woli. Ludzie powinni być psychicznie przygotowani do zakończenia nawyku. Ludzie, którzy są samoświadomi, na pewno go zakończą. W skrajnych przypadkach są oni zobowiązani do wizyty u dentysty. Dentysta zaproponuje najlepszy sposób na przezwyciężenie tego nawyku. Mogą one dostarczyć pewnych urządzeń, takich jak:

  • Hay Rake - Mają one występy w środku i są umieszczone tuż za przednimi zębami, tworząc w ten sposób sytuację dyskomfortu, gdy ktoś wkłada kciuk do ust.
  • Szopka podniebienna - Są one podobne do Hay Rake w taki sposób, że również są umieszczane w tylnej części górnych zębów, ale zamiast występów mają metalowe pierścienie i pręty.
  • Bluegrass - Mogą być również używane i zawierają koraliki lub wałeczki, które można obracać językiem. Służą one do obracania języka, zamiast ssania kciuka.

Zabiegi te mogą być stosowane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W przypadkach, gdy takie zabiegi nie są skuteczne, zaleca się hipnoterapię.

Jeśli nie chce się poddawać takiemu leczeniu, to istnieją pewne naturalne sposoby, aby to zakończyć. Można zapisać, kiedy zaczyna się to robić, tak jak robi się to w stresie, znudzeniu lub w czasie relaksu. Zapisywanie takich zdarzeń może pomóc w ich zakończeniu. Z takimi nawykami można sobie poradzić również poprzez zwykłe żucie lub posiadanie w ustach czegoś w rodzaju cukierków, miętówek czy gumy do żucia. Pomocne może być również zajęcie rąk. Weź do kieszeni kulki stresowe lub weź do ręki każdy nawyk, który wymaga użycia obu rąk. Korzystanie z farby do paznokci jest dobrym pomysłem, ponieważ ludzie odstraszają do smaku farby do paznokci.

Ten nawyk nie prowadzi do poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale może sprawić, że człowiek będzie samoświadomy. Nie pozwól, aby ten nawyk uczynił cię sławnym z niewłaściwych powodów. Jeśli Twoje dziecko ma ten nawyk ssania kciuka, upewnij się, że kończy go w wieku 3 lub 4 lat. Bo jeśli tak będzie dalej, może to przerodzić się w nałóg, którego trudno się pozbyć. W rzeczywistości wygląda to na niewyszukane, jeśli ktoś, kto ma 30 lat, wbije kciuk w usta publicznie lub nawet, gdy jest w domu, odpoczywając w swoich dżamach w nocy. Dzieci są najlepszymi obserwatorami i dlatego zauważają wszystko, co robią ich rodzice. Więc następnym razem, gdy będziesz miał na to ochotę, zastanów się dwa razy, kogo motywujesz do takiego nawyku. Nie tak rzadko zdarza się, że nawyk ten występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.