Post

Pomocy!!! Moi rodzice dają mojemu dziecku za dużo słodyczy!

Dziadkowie są wyjątkowymi postaciami w życiu dziecka. Jednak ich zwyczaj rozpieszczania wnuków może spowodować spustoszenie w zdrowiu jamy ustnej dziecka. Słodycze i smakołyki są rzadko odmawiane, ku wielkiemu zdenerwowaniu rodziców. Dentyści często słyszą skargi: "Dadi i Dada ciągle dają mojemu dziecku czekoladki i ciastka, bez względu na to, co mówię! Co mogę zrobić???".

Czekoladki, chipsy i herbatniki to najgorszy wróg zęba. Kiedy mieszają się ze śliną, stają się lepkie i przylegają do powierzchni zęba. W tej lepkiej substancji rozwijają się bakterie, które wytwarzają kwas atakujący zęby, co prowadzi do próchnicy.

Ochrona zębów mlecznych przed próchnicą jest tak samo ważna jak ochrona zębów stałych. Próchnica może postępować do tego stopnia, że ząb musi zostać usunięty. Jeśli stanie się to zanim ząb stały będzie gotowy do wyrżnięcia, zęby znajdujące się obok pustego miejsca mogą przesunąć się w tę przestrzeń. Może to spowodować konieczność założenia aparatu ortodontycznego w późniejszym czasie, co może być czasochłonne i kosztowne. Dlatego ważne jest, aby monitorować dietę zarówno małych, jak i starszych dzieci.

słodycze

W ciągu ostatnich kilku lat nasza dieta uległa znacznym zmianom. Dzieci jedzą dziś więcej przetworzonej żywności, która jest pełna cukru i sodu. Poprzednie pokolenia nigdy nie miały tych problemów podczas dorastania, ponieważ jedzenie, które jadły było bardziej włókniste niż to, co jedzą dzisiejsze dzieci.

Jeśli jesteś rodzicem, który martwi się o spożywanie przez swoje dziecko mniej niż zdrowej żywności, oto kilka wskazówek:

  • Poinstruuj swoje dziecko, aby płukało zęby po każdej przekąsce.
  • Dziecko powinno dobrze wyszczotkować zęby po każdym posiłku i używać nici dentystycznej.
  • Ponieważ próchnica jest widoczna gołym okiem, regularnie badaj zęby swojego dziecka, aby wcześnie wykryć próchnicę.
  • Zabierz dziecko do dentysty natychmiast, jeśli skarży się na ból zębów lub dziąseł.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia zębów dziecka zadawaj pytania dentyście.

Co najważniejsze, zabieraj dziecko do dentysty regularnie na przeglądy i profesjonalne czyszczenie zębów. Stomatolog może również zastosować fluor lub uszczelniacz, aby zapewnić dodatkowy i bardzo skuteczny środek ochrony przed próchnicą.