Post

Czy trwałe wkłady koronowe to właściwy wybór dla Ciebie?

Aparaty retencyjne to urządzenia, które należy nosić po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Są one albo stałe, albo wyjmowane.

Stały lub nieruchomy retainer to kawałek metalowego drutu przymocowany do wewnętrznej strony zębów. Metalowy drut jest przyklejony do zębów, aby utrzymać je w miejscu, dzięki czemu nie przemieszczają się one z powrotem do pozycji sprzed założenia aparatu.

Ortodonta może zalecić stosowanie ruchomych aparatów retencyjnych dla górnych zębów i stałych aparatów retencyjnych dla dolnych. Ponieważ stałe aparaty retencyjne są wygodniejsze, stają się one popularne, zwłaszcza wśród osób prowadzących intensywny tryb życia.

Zastanawiasz się czy retainery stałe są właściwym wyborem dla Ciebie?

W tym artykule omawiam, jak działają stałe aparaty retencyjne i opisuję ich zalety i wady.

aparat na zęby

Jak działają stałe aparaty retencyjne?

Stały retainer jest powszechnie określany jako lingwalny drut, ponieważ jest on przymocowany do tylnej powierzchni zębów.

Ponieważ klej znany jako materiał wiążący jest używany do mocowania retainera, jest często nazywany bonded retainer zbyt.

Aby rozwiązać problem krzywych lub nieprawidłowo ustawionych zębów, ortodonci uciekają się do aparatów ortodontycznych. Aparat pomaga przesunąć zęby do właściwego wyrównania i skorygować problemy, takie jak stłoczenie lub odstępy.

Jednak wiele osób odkrywa, że po zdjęciu aparatu ich zęby zaczynają przesuwać się z powrotem do poprzedniej pozycji. Aby utrzymać zęby w ich nowej pozycji, lekarz ortodonta będzie chciał ograniczyć ich ruch. W przeciwnym razie całe leczenie może zakończyć się niepowodzeniem z powodu nawrotu.

To właśnie tutaj do gry wchodzą stałe aparaty retencyjne. Stałe aparaty retencyjne skutecznie zabezpieczają zęby. Nie trzeba ich wyjmować i zakładać z powrotem jak w przypadku retainerów ruchomych.

Ile kosztują stałe aparaty retencyjne?

Opłaty za pierwszy stały retainer są zazwyczaj pokrywane w ramach ogólnych opłat za aparat ortodontyczny.

Jednakże, można oczekiwać, że koszt będzie wszędzie pomiędzy $150 a $500, jeśli trzeba uzyskać zamiennik dla uszkodzonego lub utraconego stałego retainera.

Jakie są korzyści z trwałych retainerów?

 • Convenient-Nie trzeba będzie wziąć swoje retainery na i off.
 • Prawie żadnych zakłóceń mowy-Nie będziesz się niepokoić podczas przemawiania w miejscach publicznych.
 • Niezauważalne - Nikt niezauważy, że masz swoje retainery w miejscu, ponieważ druty są umieszczone na wewnętrznych i mniej widocznych powierzchniach zębów.
 • Bez obawy o utratę lub uszkodzenie -Ponieważ retainery są przymocowane do zębów, jest mniejsza szansa na utratę retainera.

Jakie są korzyści z wyjmowanych retainerów?

 • Zdejmowalne-Można je zdjąć, gdy chcesz coś zjeść.
 • Łatwe do czyszczenia-Konserwacja wyjmowanych retainerów jest łatwa, ponieważ można je namoczyć w płynie czyszczącym i umyć wodą.
 • Lepsze dla górnych zębów -stałe retainery na górnych zębach są podatne na uszkodzenia, ponieważ Twoje dolne zęby mogą je przygryzać.
 • Łatwe do utrzymania higieny jamy ustnej -można je po prostu zdjąć przed szczotkowaniem lub nitkowaniem zębów.

Jakie są wady stałych aparatów retencyjnych?

Jeżeli podstawowa przyczyna nieprawidłowego ustawienia zębów jest dokładnie rozwiązana, nie ma powodu, dla którego zęby przesuną się do swoich poprzednich pozycji, a zatem nie ma potrzeby stosowania stałego retainera.

Więc jeśli ortodonta zaleci stały retainer, może to oznaczać, że problem ortodontyczny jest nadal nierozwiązany, nawet po zdjęciu aparatu.

Ponadto, stałe retainery mogą stwarzać pewne problemy, jak również:

 • Zmniejszona propriocepcja- Nasze zęby mają funkcjonować jako indywidualne jednostki, poruszając się niezależnie w swoich gniazdach. Wiązanie ich razem z retainerem stałym może zmniejszyć własności proprioceptywne naszych zębów.
 • Wczesna utrata kości- Młode i zdrowe osoby doświadczają utraty kości wokół zębów, które są związane przez stały retainer. Nasze zęby poruszają się nieznacznie podczas czynności takich jak żucie i zaciskanie. Retainery ograniczają normalną ruchomość zębów prowadząc do zmniejszenia dopływu krwi do więzadła przyzębia i późniejszej utraty kości grzebieniastej.
 • Potencjalnie inwazyjna procedura -zęby muszą być wytrawione, a kompozytowe wypełnienie jest nakładane w celu utrzymania metalowego drutu lub siatkowego łańcucha. Nakładanie, utrzymywanie i usuwanie tego materiału z czasem może prowadzić do uszkodzenia warstwy szkliwa zębów. Zależy to głównie od umiejętności i temperamentu Twojego stomatologa.
 • Trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej -szczotkowanie i nitkowanie zębów z kawałkiem drutu przyklejonym do wewnętrznych powierzchni zębów może być nie lada wyzwaniem! Potrzebujesz dodatkowej cierpliwości, wysiłku i czasu, aby zapewnić, że obszar wokół retainerów jest czysty podczas używania nici dentystycznej. Być może będziesz musiał użyć nitkarza, aby faktycznie przeprowadzić nitkę przez szczeliny między zębami, aby to osiągnąć.
 • Potrzeba ostrożności w swoich wyborach żywnościowych -Będziesz musiał być bardziej ostrożny podczas gryzienia na twardych pokarmów, takich jak skórki chleba, jak można zginać drutu lub spowodować oderwanie między drutu i zęba. Może upłynąć trochę czasu, zanim Ty lub Twój dentysta będziecie świadomi tego oderwania, co może spowodować konieczność wykonania dodatkowej pracy ortodontycznej. Upewnij się, że Twój dentysta dokładnie obejrzał Twój stały aparat retencyjny za pomocą lupy dentystycznej, naciskając na każdy ząb z szyną, aby sprawdzić, czy nie ma oddzielenia pomiędzy drutem a zębem. Jest to łatwe do przeoczenia!
 • Niewygodny -Niektórzy ludzie nie lubią uczucia metalowego kawałka ocierającego się o ich język przez cały czas.
 • Koszt wymiany -Należy być przygotowanym na zapłacenie dodatkowej opłaty, jeśli twój bonded retainer oderwie się lub zostanie odłączony. Oderwany koniec może nawet ścierać twój język.

Co zrobić, jeśli moje retainery po prostu odłamią się?

Jeśli twój stały retainer odłącza się od zębów lub zginać w pewnym momencie, nie należy próbować naprawić problem samodzielnie. Nie powinieneś również pozostawiać tego problemu bez opieki. Oto, co możesz zrobić:

 • Zadzwoń do swojego dentysty lub ortodonty od razu-Oderwany koniec retainera może być dość szkodliwy, ponieważ może zranić usta i uszkodzić zęby. Stąd, należy rozważyć awaryjne i spotkać się z dentystą od razu, aby uzyskać to naprawić. Ponadto, oderwany ząb może przyspieszyć w ruchu z dala od idealnej pozycji (jego pozycji względnej pozycji do innych zębów).
 • Zarezerwuj wizytę u ortodonty -Jeśli końce retainera są nadal na swoim miejscu, ale drut jest oderwany od jednego lub więcej zębów lub wygięty gdzieś w środkowej części, masz trochę czasu, aby go naprawić. Umów się na wizytę z ortodontą i uzyskaj naprawę lub wymianę retainera, zanim spowoduje on dalsze szkody.

Jak czyścić i nitkować moje stałe aparaty retencyjne?

Czyszczenie zębów z Twoimi stałymi ret ainerami może być nieco podchwytliwe. Oto kilka wskazówek, które możesz włączyć do swojego reżimu higieny jamy ustnej:

 • Szczotkuj swoje zęby tak jak robisz to regularnie. Upewnij się, że włosie przechodzi przez szczeliny między zębami, tak aby wszystkie obszary wokół retainera były pokryte. Pomocna w tym zakresie może być szczoteczka soniczna.
 • Nitkowanie między zębami może być uciążliwe podczas tych pierwszych dni, kiedy próbujesz się z tym oswoić. Po kilku dniach prawdziwej praktyki staniesz się ekspertem. Podczas wprowadzania nici między zęby, należy uważać, aby nie szarpać jej, ponieważ może to uszkodzić dziąsła. Zamiast tego należy delikatnie manewrować nicią po bokach zębów, tak aby powierzchnie międzyzębowe zostały prawidłowo oczyszczone.

Uwaga końcowa

Stałe aparaty retencyjne są wygodną opcją dla utrzymania zębów w ich nowych pozycjach do końca życia.

Ma on jednak kilka istotnych wad i nie jest przeznaczony dla każdego przypadku. Przedyskutuj swoje opcje z dentystą lub ortodontą, abyś mógł zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze.