Post

5 Najczęściej zadawanych pytań stomatologicznych

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakiego rodzaju pasty do zębów użyć lub dlaczego swędzą cię dziąsła, nie jesteś sam. Wielu z pacjentów, których widzę, ma podobne pytania dotyczące zdrowia zębów. Te pytania są wspaniałe i chciałbym podzielić się z wami niektórymi z nich, abyście mogli być lepiej poinformowani o swoim ogólnym stanie zdrowia jamy ustnej!

Dlaczego moje dziąsła krwawią lub swędzą?

Krwawienie lub swędzenie dziąseł może być spowodowane nieodpowiednim szczotkowaniem lub nitkowaniem. Kiedy bakterie znajdujące się na zębach i pomiędzy nimi nie są usuwane przy prawidłowych codziennych nawykach higienicznych, mogą osiadać pod dziąsłami i prowadzić do stanów zapalnych.

Czasami jednak usta pacjentów są po prostu bardziej podatne na gromadzenie się bakterii, ponieważ posiadają uzupełnienia, takie jak wypełnienia, korony lub mosty, które ze względu na swój charakter przyciągają płytki bakteryjne. Słabo zabarwione uzupełnienia i zatłoczone lub przechylone zęby utrudniają czyszczenie zębów, co prowadzi do gromadzenia się bakterii. Pacjenci z przewlekłym stanem zapalnym i zwiększoną ilością kieszonek pod dziąsłami oferują bakteriom miejsce do ukrycia. Dlatego tak ważne jest profesjonalne czyszczenie zębów dwa razy w roku, ponieważ dentysta i higienistka mogą usunąć nagromadzone bakterie i podjąć działania zapobiegawcze przeciwko zakażeniom.

Krwawiące dziąsła są również często spotykane w czasie ciąży, ponieważ zmiany hormonalne często powodują ich czułość. Upewnij się, że regularnie spotykasz się z dentystą podczas ciąży, ponieważ prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej pomaga zapewnić zdrowe dziecko.

Dlaczego mam rachunki i kamień nazębny? I Pędzel i nić dentystyczna jak powinnam...

Nawet jeśli codziennie szczotkujesz i nitkujesz zęby, nadal istnieje możliwość powstawania kamienia nazębnego i kamienia nazębnego. Kamień nazębny to stwardniała płytka nazębna wykonana z kombinacji materiałów białkowych w naszych ustach, takich jak ślina. Pod językiem znajduje się duży gruczoł ślinowy, a jeśli ślina zawiera duże ilości minerałów, może szybciej tworzyć kamień i kamień nazębny. Dlatego niektórzy pacjenci mają nagromadzenie kamienia nazębnego wzdłuż tylnej części zębów przednich (przednich). Tak więc nawet jeśli szczotkujesz zęby i używasz nici dentystycznej, może się zdarzyć, że Twoja ślina będzie miała pewne właściwości, które mogą spowodować powstanie większej ilości kamienia nazębnego i kamienia nazębnego niż w typowej jamie ustnej. Porozmawiaj z dentystą, aby dowiedzieć się więcej o swoim konkretnym przypadku.

Jakie są opcje mojej stomatologii estetycznej?

Opcje stomatologii estetycznej są bardzo zróżnicowane, przy czym wybielanie zębów jest najbardziej popularne. Zabieg wybielania w klinice zapewnia szybsze, bardziej przewidywalne i intensywne wybielanie. Leczenie wybielania zębów w warunkach domowych, z użyciem niestandardowych nakładek lub nakładek o jednym rozmiarze, zapewnia mniej intensywną opcję.

Ważne jest jednak, aby przed podjęciem jakichkolwiek zabiegów wybielających zadbać o wszelkie niezbędne zabiegi rekonstrukcyjne. Na przykład, jeśli u pacjenta występuje duża ilość próchnicy zębów, wstrzymanie wybielania jest możliwe, ponieważ kwasowość środków wybielających prawdopodobnie pogłębiłaby próchnicę i spowodowałaby nadwrażliwość. Ponadto próchnica zębów jest często odbarwiona, a uzupełnienia poprawią ogólny wygląd próchnicy.

Dla tych, którzy mają zdeformowane, wyszczerbione lub przebarwione zęby, licówki są dobrym rozwiązaniem. Są to wykonane na zamówienie cienkie licówki, które pasują do górnej części zębów i tworzą wygląd bielszych, prostszych zębów.

Jakiego rodzaju pasty do zębów powinienem używać?

Powinieneś wybrać taką pastę do zębów, która będzie najbardziej pomocna dla Twojej indywidualnej jamy ustnej. Na przykład, jeśli jesteś bardzo podatny na próchnicę, zalecam użycie pasty z fluorem sodu (składnik zapobiegający próchnicy), aby zapobiec szybkiej próchnicy. Jeśli masz skłonność do szybkiego osadzania się płytki nazębnej lub kamienia nazębnego, polecam pastę do zębów zapobiegającą powstawaniu kamienia nazębnego. Twój dentysta lub higienistka może pomóc Ci znaleźć pastę do zębów o właściwościach, które będą dla Ciebie najbardziej korzystne.

Ponadto, jeśli używasz płynu do płukania jamy ustnej, upewnij się, czy zawiera on składnik aktywny zapobiegający próchnicy, ponieważ płyny do płukania jamy ustnej bez tego składnika nie są skuteczne w zapobieganiu próchnicy zębów.

Czy wybielająca pasta do zębów działa?

Pasty do zębów wybielające mają ograniczone możliwości wybielania. Zazwyczaj usuwają one tylko najbardziej powierzchniowe przebarwienia na powierzchni i czasami mogą być wykonane z materiałów ściernych, które są ostre dla szkliwa. Najszybszym, najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem wybielania zębów są nakładki wybielające lub zabiegi wybielania w gabinecie. Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania upewnij się, że omówisz z dentystą, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.