Post

Opieka stomatologiczna w starszym wieku: Dlaczego to ma znaczenie?


Podczas gdy wiele rzeczy zmienia się wraz z wiekiem, jedną rzeczą, która się nie zmienia jest znaczenie dbania o zęby. W rzeczywistości, może to stać się jeszcze ważniejsze z wiekiem. Tak więc świętujemy, oferując edukację w zakresie opieki nad starszymi zębami, aby pomóc Tobie lub Twoim bliskim w zarządzaniu zdrowiem jamy ustnej w złotych latach.

Opieka stomatologiczna dla osób starszych
Wizyta u dentysty dwa razy w roku jest teraz równie ważna jak w dzieciństwie, ze względu na wszystkie zmiany, jakich doświadcza twoje ciało poprzez starzenie się. Sam proces starzenia się sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na suchość w jamie ustnej, a także na choroby dziąseł i przewlekłe stany zdrowia tylko zwiększa to ryzyko.

opieki stomatologicznej dla osób starszych Według Administracji ds. Starzenia się i Światowej Organizacji Zdrowia, większość osób powyżej 65 roku życia ma co najmniej jeden przewlekły stan zdrowia, a większość z nich ma wiele schorzeń. Niektóre przykłady to zapalenie stawów, rak, cukrzyca, choroby serca i nadciśnienie tętnicze, jak również utrata słuchu, problemy z widzeniem oczu, bóle pleców i szyi, depresja i demencja. Zarządzanie tymi warunkami zazwyczaj wiąże się z przyjmowaniem leków, z których wiele powoduje suchość w jamie ustnej, pozostawiając starszych Amerykanów na wyższym poziomie ryzyka dla ubytków i chorób dziąseł. Ponieważ próchnica zębów i choroby przyzębia mają bezpośredni związek z cukrzycą, chorobą Alzheimera i sercem, zaniedbanie opieki stomatologicznej nad starszymi osobami może pogorszyć te warunki.

Ale nie tylko osoby z przewlekłymi schorzeniami zdrowotnymi są zagrożone; zdrowe osoby starsze są również bardziej narażone na choroby dziąseł i ubytki. Niestety, ponieważ wiele osób starszych odchodzi na emeryturę, doświadczają one utraty pracodawcy zapewniającego świadczenia zdrowotne i dentystyczne. Nawet jeśli kwalifikują się do otrzymywania świadczeń medycznych, dozwolone są jedynie niezbędne zabiegi medyczne, wymagające innej możliwości objęcia regularną opieką stomatologiczną osób starszych. Bez łatwego dostępu do ubezpieczenia stomatologicznego, niektórzy starsi Amerykanie decydują się na pominięcie regularnych wizyt u dentysty, co ponownie naraża ich na większe ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Opieka stomatologiczna w starszym wieku: Podstawy

Z wiekiem nierzadko obserwuje się recesję dziąseł i suchość w jamie ustnej. Obydwa te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia ubytków i chorób dziąseł, ponieważ mniej śliny jest obecne w celu wypłukania bakterii. Aby ratować swoje zęby i utrzymać dobrą higienę jamy ustnej:

  • Kontynuuj wizytę u dentysty dwa razy w roku
  • Jeśli dentysta wyrazi na to zgodę, żuj gumę bez cukru po posiłkach, gdy nie możesz szczotkować.
  • Upewnij się, że wszystkie protezy, implanty, korony lub mosty są w dobrym stanie i porozmawiaj z dentystą, jeśli masz jakieś wątpliwości
  • Spójrz na przystępne cenowo plany stomatologiczne, które wesprą Twoje dobre nawyki zdrowotne.