Post

Obalanie mitów na temat zdrowia jamy ustnej niemowląt

Obalanie mitów na temat zdrowia jamy ustnej niemowląt

Właściwa wiedza na temat zdrowia jamy ustnej niemowląt może stanowić podstawę, na której można oprzeć działania profilaktyczne i podstawową edukację w celu zapobiegania chorobom zębów. Rodzice są głównymi opiekunami swoich dzieci i mogą odegrać ważną rolę w zapobieganiu próchnicy zębów. Jednak od wieków istnieje kilka mitów związanych ze zdrowiem jamy ustnej maluchów. Jako młodych rodziców nurtuje kilka pytań, takich jak: w jakim wieku należy rozpocząć szczotkowanie zębów, w jakim wieku należy zabrać dzieci do dentysty i jaka jest odpowiednia pasta do zębów dla mojego malucha. W trakcie poszukiwania odpowiedzi na wszystkie te pytania, kończymy wierząc w kilka mitów, które są zakładane i przestrzegane od wieków.

Obalmy niektóre z tych mitów, przedstawiając fakty na temat pielęgnacji jamy ustnej niemowląt.

Mit: Nie ma potrzeby rozpoczynania szczotkowania zębów w młodym wieku.

Fakt: Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (AAPD), dzieci powinny zacząć szczotkować zęby, gdy tylko w ich jamie ustnej pojawi się pierwszy ząb. Jednak czyszczenie nakładek na dziąsła powinno rozpocząć się już w pierwszym tygodniu po urodzeniu. Można to zrobić za pomocą czystego, sterylnego kawałka gazy zanurzonego w przegotowanej wodzie. Obecnie dostępne są również szczoteczki do zębów dla niemowląt oraz chusteczki, które mogą być używane do tego samego celu. Czyszczenie powinno się przeprowadzać dwa razy dziennie, zwłaszcza po ostatnim karmieniu w nocy.

Mit: Pierwszy przegląd stomatologiczny powinien być zaplanowany w wieku trzech lat.

Fakt: Najnowsze zalecenia AAPD, American Dental Association (AAD) i amerykańskich agencji federalnych zalecają, aby pierwszą wizytę u dentysty zaplanować przed pierwszymi urodzinami dziecka. Wczesne wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu wykonania rutynowych badań kontrolnych mogą stworzyć podstawy niezagrażającego przeglądu stomatologii. Wizyty te okazały się również pomocne w doradztwie dla rodziców i edukacji na temat znaczenia zębów dziecka. Stomatolog w tym samym czasie dokonuje oceny ryzyka, udziela porad dietetycznych i uczy rodziców prawidłowej techniki higieny jamy ustnej.

Mit: Szczotkowanie zębów raz dziennie jest wystarczające, aby dziecko nie miało ubytków.

Fakt: Szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie w godzinach porannych i wieczornych. Dokładne usunięcie płytki nazębnej nie jest możliwe przy jednorazowym szczotkowaniu, dlatego zaleca się dwukrotne szczotkowanie. Prawidłowa technika szczotkowania zębów u niemowląt i dzieci polega na stosowaniu miękkiej szczoteczki w poziomych ruchach, które powinny obejmować wszystkie powierzchnie zębów (technika Fonesa). Oprócz regularnego szczotkowania zaleca się również płukanie zębów między posiłkami, które usuwa resztki pokarmu zalegające na zębach. Pasty z fluorem powinno się wprowadzać po ukończeniu 3 roku życia, kiedy dziecko może zacząć pluć.

Mit: Czy ząbkowanie naprawdę występuje i czy może spowodować chorobę u dziecka?

Fakt: Ząbkowanie to proces, w którym dziąsła przygotowują się do wyrzynania się zębów. Może się on rozpocząć już w wieku 3 miesięcy i trwać do 2 roku życia. Ząbkowanie może sprawić, że dziecko będzie drażliwe i będzie miało tendencję do ciągłego wkładania palców do ust. Ślinienie się i utrata apetytu to tylko niektóre objawy ząbkowania. Na kilka okazji, dziecko może stać się chory jak luźne brzucha i nie może być niewielki wzrost gorączki. Jeśli jednak gorączka utrzymuje się przez więcej dni, wówczas ważna jest konsultacja pediatryczna. Aby złagodzić objawy ząbkowania, można wprowadzić zimne gryzaki bez bisfenolu A (BPA), a do gryzienia podawać marchewkę i ogórek, które mogą okazać się kojące dla dziąseł.

Ważne jest, aby organizować wizyty stomatologiczne po każdych sześciu miesiącach, aby skutecznie ustanowić koncepcję "domu stomatologicznego", w którym dentysta i rodzice wspólnie pracują nad osiągnięciem dobrych celów w zakresie zdrowia jamy ustnej dzieci. Odwiedź najbliższą klinikę stomatologiczną i spraw, by Twoje dziecko było badane tylko przez stomatologa dziecięcego, ponieważ specjalizują się oni w tej dziedzinie stomatologii i mają sposób na radzenie sobie z dziećmi.