Post

ZDROWIE JAMY USTNEJ: OKNO NA TWÓJ OGÓLNY STAN ZDROWIA, CZĘŚĆ I

Jaki jest związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia?

Podobnie jak wiele innych części ciała, Twoja jama ustna jest pełna bakterii - większość z nich jest nieszkodliwa. Zwykle naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz właściwa higiena jamy ustnej, taka jak codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, pozwalają utrzymać te bakterie pod kontrolą. Jednakże, bez właściwej higieny jamy ustnej, bakterie mogą osiągnąć poziom, który może prowadzić do infekcji jamy ustnej, takich jak próchnica zębów i choroby dziąseł. Ponadto, niektóre leki - takie jak leki przeciwgrypowe, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe i moczopędne - mogą zmniejszać wydzielanie śliny. Ślina wypłukuje pokarm i neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie w jamie ustnej, pomagając chronić Cię przed inwazją lub przerostem mikroorganizmów, które mogą prowadzić do choroby. Badania sugerują również, że bakterie jamy ustnej i stan zapalny związany z zapaleniem przyzębia - ciężką postacią choroby dziąseł - mogą odgrywać rolę w niektórych chorobach. Ponadto, niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy HIV/AIDS, mogą obniżać odporność organizmu na infekcje, co sprawia, że problemy zdrowotne jamy ustnej stają się jeszcze poważniejsze.

Choroby przyzębia są powiązane z wieloma schorzeniami ogólnoustrojowymi. Choć biologiczne interakcje pomiędzy schorzeniami jamy ustnej, takimi jak choroby przyzębia, a innymi schorzeniami wciąż nie są w pełni poznane, nie ulega wątpliwości, że główne choroby przewlekłe, a mianowicie rak i choroby serca, mają wspólne czynniki ryzyka z chorobami jamy ustnej. Uznanie, że zdrowie jamy ustnej i zdrowie ogólne są ze sobą powiązane, jest niezbędne dla określenia odpowiednich programów i strategii opieki zdrowotnej nad jamą ustną, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i wspólnotowym. Fakt, że jama ustna i ciało są ze sobą integralnie związane, podkreśla znaczenie włączenia zdrowia jamy ustnej do holistycznej promocji zdrowia ogólnego.

zęby

Wspólne czynniki ryzyka dla zdrowia jamy ustnej

Choroby jamy ustnej są najbardziej rozpowszechnioną chorobą przewlekłą, mimo że w dużym stopniu można im zapobiegać. Wspólnymi czynnikami ryzyka, które choroby jamy ustnej dzielą z innymi chorobami przewlekłymi są:

Dieta

- Czynnik ryzyka próchnicy zębów, choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, cukrzycy, nowotworów, otyłości

Palenie tytoniu / żucie tytoniu

- Czynnik ryzyka raka jamy ustnej i innych nowotworów, chorób przyzębia, choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, chorób układu oddechowego, cukrzycy

Spożywanie alkoholu

- Czynnik ryzyka dla nowotworów jamy ustnej i innych, chorób układu krążenia, marskości wątroby, urazów

Higiena

- Czynnik ryzyka chorób przyzębia oraz innych stanów bakteryjnych i zapalnych

Urazy

- Czynnik ryzyka dla urazów, w tym urazów zębów.

Kontrola i stres

- Czynniki ryzyka chorób przyzębia i chorób sercowo-naczyniowych

Status społeczno-ekonomiczny

- Niezależny czynnik ryzyka, jak również podstawowy czynnik determinujący inne czynniki ryzyka.