Post

Czego należy się spodziewać podczas kontroli stomatologicznej


Więc zrobiłeś to, zaplanowałeś następne badanie dentystyczne. Dobra robota! Regularne badania dentystyczne są bardzo ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej i ciała. Niezależnie od tego, czy jest to pierwsza wizyta u stomatologa, pierwsza od dłuższego czasu, czy też po przeniesieniu się do nowego miejsca, możesz chcieć odświeżyć się i dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać podczas wizyty kontrolnej. Dlatego też przygotowaliśmy to szybkie źródło informacji, które pomoże Ci przygotować się do kolejnej wizyty u dentysty.

Przygotowanie do kontroli stomatologicznej

Przed następną wizytą u dentysty powinieneś się upewnić, że wykonasz kilka czynności, zwłaszcza jeśli będzie to Twoja pierwsza wizyta w nowym gabinecie stomatologicznym.

Zbierz informacje o historii swojego zdrowia, w tym o przyjmowanych lekach, oraz dane kontaktowe najnowszego lekarza i dentysty.
Poproś swojego byłego dentystę o przeniesienie dokumentacji do nowego usługodawcy. Czasami będzie on potrzebował formularza, numeru faksu lub adresu e-mail. Pomóż w przeniesieniu, aby Twój nowy dentysta miał pełny obraz historii choroby dentystycznej.
Poinformuj go, jeśli masz problemy zdrowotne, takie jak ciąża, cukrzyca, epilepsja lub specjalne potrzeby, aby mógł jak najlepiej Cię wesprzeć.
Pamiętaj, aby wspomnieć o wszelkich problemach, jakie możesz mieć lub jakich możesz potrzebować, w tym o lękach stomatologicznych. Strach przed dentystą jest powszechny, a Twój zespół dentystyczny może pomóc w zwiększeniu komfortu kontroli.
Postępuj zgodnie ze swoją normalną rutyną dentystyczną, a jeśli musisz zjeść przed wizytą, to zjedz. W razie potrzeby zawsze możesz umyć zęby u dentysty, gdy przyjedziesz. Daj sobie dodatkowy czas na przybycie na pierwszą wizytę, aby można było zakończyć formalności i być w spokojnym stanie umysłu.

Na kontroli stomatologicznej
Podczas gdy każdy gabinet stomatologiczny ma swój własny proces, na wizycie kontrolnej można spodziewać się kilku wersji poniższych.

Zameldować się: Zostaniesz powitany przez pracownika biura lub recepcjonistę, który dopilnuje, aby biuro posiadało to, czego potrzebuje od Ciebie, aby zapewnić udaną wizytę. Obejmuje to zebranie Państwa danych kontaktowych, historii zdrowia i informacji dotyczących ubezpieczenia. Kilka pomocnych wskazówek, aby zapewnić łatwą odprawę:

Upewnij się, że odpowiesz na wszystkie pytania z historii zdrowia, aby zespół stomatologów mógł udzielić Ci najlepszych zaleceń. Dołącz informacje o wszystkich przyjmowanych lekach i alergiach, które masz. Pamiętaj, że Twoje informacje są zawsze poufne, więc ważne jest, aby być dokładnym i uczciwym.
Upewnij się, że posiadasz informacje o swoim ubezpieczeniu, aby móc zweryfikować swoje świadczenia ubezpieczeniowe i złożyć roszczenie. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, poinformuj o tym personel, ponieważ prawdopodobnie będzie on miał sposoby, aby pomóc Ci zapłacić za leczenie, którego potrzebujesz.
Pamiętaj, że najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o aktualizację tych informacji za każdym razem, gdy pójdziesz do biura.
Kobieta wykonująca papierkową robotę podczas kontroli stomatologicznej

Kiedy już się zameldujesz, członek zespołu klinicznego odprowadzi cię na kontrolę stomatologiczną. Ponownie, każdy gabinet ma swój własny proces, ale możesz spodziewać się jakiejś wersji poniższych:

  • Zdjęcia rentgenowskie: Jeśli jesteś nowym dentystą, lub nie byłeś u dentysty w ostatnim roku, prawdopodobnie wykonałeś zdjęcia rentgenowskie. Pomaga to higienistce i dentyście zobaczyć rzeczy, których nie widział na temat stanu Twoich zębów i szczęki, zwłaszcza poniżej linii dziąseł. Jest to ważna część badania dentystycznego i może pomóc we wczesnym wykryciu pewnych chorób i zaburzeń. I nie martw się, zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne!
  • Ocena: w celu określenia stanu zdrowia Twoich zębów i dziąseł zostanie przeprowadzona kompleksowa ocena. Obejmie ona prawdopodobnie przegląd zdjęć rentgenowskich, badanie fizyczne zębów i dziąseł, a także badanie fizyczne języka, szczęki i szyi. Podczas tej oceny zespół poszukuje objawów choroby dziąseł, ubytków i innych nieprawidłowości, w tym objawów raka jamy ustnej. Zespół stomatologów będzie Cię edukował i zalecał leczenie, które pomoże Ci osiągnąć optymalny stan zdrowia jamy ustnej.  Może on zalecić określone techniki domowej pielęgnacji, produkty lub zabiegi stomatologiczne.
  • Leczenie: na podstawie przeprowadzonej oceny lekarz stomatolog zaleci Ci leczenie w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a także zajmie się wszelkimi innymi problemami, które mogą ich dotyczyć. Prawdopodobnie będą Państwo mieli zęby nitkowane i polerowane. Fluor może być zalecany - tak, nawet dla dorosłych. (I, tak, fluor jest również bezpieczny!)
  • Q & A: Skorzystaj z okazji z zespołem dentystów, aby zadać pytania na temat wszelkich problemów, jakie masz z opieką jamy ustnej, takich jak ból, nawyki lub usług kosmetycznych.
  • Kiedy skończysz z zespołem klinicznym, będziesz musiał zapłacić za wizytę i zaplanować kolejną wizytę, więc prawdopodobnie z powrotem do zespołu biurowego lub recepcjonistki przed wyjazdem. Personel gabinetu pomoże Ci we wszelkich kwestiach finansowych, w tym w kwestii oczekiwanych płatności z tytułu ubezpieczenia i Twoich kosztów. Pomogą również w zarezerwowaniu następnej wizyty. Zaleca się, aby większość osób była kontrolowana przez stomatologa co najmniej dwa razy w roku, ale czas między wizytami będzie różny w zależności od stanu zdrowia jamy ustnej.

Mamy nadzieję, że dzięki temu szybkiemu dostępowi do informacji o tym, czego można się spodziewać podczas następnej wizyty u dentysty, poczujesz się lepiej przygotowany do następnej wizyty kontrolnej. W końcu wyjazd do dentysty nie jest niczym, czego możesz się obawiać i powinieneś być dumny z tego, że robisz następny krok, aby na pierwszym miejscu postawić swoje zdrowie. Twoja opieka jamy ustnej jest ważną częścią Twojego ogólnego stanu zdrowia, a Twój zespół stomatologiczny jest tu po to, aby pomóc Ci mieć udane i zdrowe doświadczenia.