Post

Aparaty ortodontyczne nie tylko prostują zęby.

Kiedy słyszysz słowo "aparat ortodontyczny", prawdopodobnie myślisz o leczeniu stomatologicznym, które wyprostuje zęby. Podczas gdy jest to absolutnie prawdziwe, leczenie ortodontyczne z użyciem aparatu ortodontycznego zapewnia również inne ważne korzyści, które są często pomijane.

Prawidłowo ustawione zęby mogą pomóc poprawić wygląd i zwiększyć pewność siebie pacjenta, ale czy wiesz, że źle ustawione zęby, które nie zostaną skorygowane, mogą z czasem spowodować większe problemy? Prawidłowo ustawione zęby zmniejszają ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów z zębami i są łatwiejsze do utrzymania dzięki procedurom higieny jamy ustnej polegającym na szczotkowaniu zębów i nitkowaniu.

Oto kilka niekosmetycznych korzyści, jakie daje aparat ortodontyczny:

Aparat ortodontyczny poprawia codzienne nawyki higieniczne

Gdy zęby są proste, łatwiej jest je czyścić, ponieważ szczoteczka i nić dentystyczna mogą lepiej dotrzeć do wszystkich powierzchni. Gdy zęby są zatłoczone i zachodzą na siebie, często są obszary, których nie da się utrzymać przy codziennych nawykach higienicznych.

Aparat ortodontyczny poprawia długoterminową higienę jamy ustnej

Ponieważ proste zęby ułatwiają szczotkowanie i nitkowanie, są mniej podatne na nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego i kamienia nazębnego. Nadmierne nagromadzenie się kamienia może z czasem doprowadzić do choroby dziąseł zwanej paradontozą i spowodować utratę kości wokół zębów, a nawet utratę zębów w zaawansowanych stadiach choroby. Odpowiednio rozmieszczone i wyrównane zęby pomogą zachować zdrowie całej jamy ustnej.

Aparat ortodontyczny Prawidłowo ułożone ugryzienia

Korekta nieprawidłowo wyważonego zgryzu jest jedną z najbardziej uderzających funkcji aparatu ortodontycznego. Prawidłowe ułożenie nadgryzienia, podgryzienia, zgryzu krzyżowego itp. może pomóc w zapobieganiu przyszłym problemom, takim jak nadmierne zużycie powierzchni zębów, a w skrajnych przypadkach może zapobiec utracie zębów.

Choć rzadziej spotykane, prostowanie zębów i poprawa zgryzu pacjenta za pomocą leczenia ortodontycznego może pomóc w ustaleniu scenariusza dla lepszych wyników w innych procedurach, takich jak prace protetyczne z użyciem koron, licówek, mostów lub implantów.

Porozmawiaj z dentystą o tym, jak leczenie ortodontyczne może pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.