Post

Wyrwać ząb czy go uratować? Które rozwiązanie jest lepsze?


Kiedy Twój ząb jest zainfekowany lub chory, może się wydawać, że wyciąganie go jest łatwym wyborem, szczególnie jeśli odczuwasz ból. Ale nie tak szybko! Wyrwanie zęba może być łatwym wyborem, ale może nie być to najlepszy wybór. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z uratowania naturalnych zębów. Wybór, aby wyciągnąć ząb lub zapisać go jest ostatecznie należy do Ciebie, ale upewnij się, że znasz wszystkie fakty przed podjęciem tej wielkiej decyzji.

Jakie dokładnie są korzyści z uratowania zębów? Zwróciliśmy się do ekspertów, endodontów - specjalistów dentystycznych, którzy skupiają się na ratowaniu naturalnych zębów, aby uzyskać odpowiedzi.

  • Naturalne zęby są silniejsze. Naturalne zęby są silniejsze, lepiej funkcjonują niż sztuczne i są łatwiejsze w pielęgnacji. Chociaż technologia i materiały są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej, zęby fabryczne nadal nie mają takiej samej wytrzymałości jak zęby naturalne.
  • Należy unikać przesuwania zębów. Gdy ząb jest ciągnięty, tworzy lukę w uśmiechu, pozwalając na przesuwanie się otaczającym go zębom. Przesunięcie to wymaga czasu i może w końcu spowodować problemy z żuciem i ugryzieniem. Problemy te mogą powodować efekt domina w postaci bólu, złego odżywiania i obniżonej jakości życia.
  • Zachowaj swój młodzieńczy wygląd. Kiedy zęby są ciągnięte, korzenie, które podtrzymują szczękę, są również ciągnięte. Gdy w kości jest szczelina, otaczająca ją kość załamuje się, często sprawiając, że ludzie wydają się starsi niż są.
  • Nie ma utraty pewności siebie. Jeśli wyciągany ząb jest widoczny, gdy się uśmiechasz, powstała luka może mieć negatywny wpływ na Twoją pewność siebie. Raz po raz widzimy pacjentów, którzy stracili swój radosny uśmiech, ponieważ wstydzą się swoich zębów.
  • Mniej bólu. Po wyrwaniu zęba większość pacjentów zgłasza kilka kolejnych dni bólu, szczególnie jeśli odczuwają suchy zębodół. Gdy ząb pozostaje na miejscu przez kanał korzeniowy, ból jest natychmiastowy, gdy infekcja zostaje wyeliminowana i nie ma szans na suchą zębodołę.
  • Mniej wizyt u stomatologa. Po wyrwaniu zęba stomatolog może rozważyć wykonanie korony, implantu, mostu lub innego urządzenia stomatologicznego w celu wyeliminowania problemu przesuwania zębów. Może to oznaczać więcej wizyt u dentysty, więcej wydatków, a czasem więcej bólu.
  • Mniej kosztów.  Choć może się wydawać, że wyrywanie zęba jest tańsze niż jego naprawianie, prawda jest taka, że zastąpienie go kosztuje więcej czasu i pieniędzy. A decyzja o nie zastępowaniu go będzie prawdopodobnie wiązała się z kosztami fizycznymi i emocjonalnymi.

Istnieje wiele ważnych powodów, aby trzymać się swoich naturalnych zębów tak długo, jak to możliwe. Ale próchnica i infekcje mogą stanowić wyzwanie i zmusić Cię do podjęcia decyzji o wyrwaniu lub uratowaniu zęba. Odpowiedzią jest zazwyczaj kanał korzeniowy, procedura, w której wnętrze zęba jest czyszczone i dezynfekowane w celu usunięcia zapalnej lub zainfekowanej wewnętrznej miazgi. Gdy wnętrze zęba jest czyste, naturalny ząb zostaje wypełniony substancją wzmacniającą i zabezpieczony lub przywrócony koroną, dzięki czemu funkcjonuje ponownie jak każdy inny ząb.

Kanał korzeniowy nie tylko ratuje naturalny ząb, ale również eliminuje ból, a czas rekonwalescencji jest bardzo krótki.

Choć zawsze lepiej jest uratować ząb, zdarzają się chwile, kiedy ekstrakcja jest lepszym rozwiązaniem. W przypadku pęknięcia zęba, zwłaszcza poniżej linii dziąseł lub w kilku miejscach, konieczne może być przeprowadzenie ekstrakcji.  Jeśli ząb jest zbyt słaby, aby go odbudować, najlepiej jest go wyciągnąć.