Post

Problemy z brakiem zębów. Mogą cię zaskoczyć!


Wyobraź sobie, że nie możesz jeść swojego ulubionego jedzenia jak soczysty stek lub chrupiące jabłko, ponieważ brakuje ci zęba. Albo wyobraź sobie, że nie lądujesz w tej wymarzonej pracy, ponieważ twoja pewność siebie jest utrudniona przez uśmiech z brakującymi zębami. Niestety, problemy z brakującymi zębami, takie jak te, mają wpływ na więcej dorosłych, niż można by pomyśleć!  Przeciętny dorosły człowiek ma trzy lub więcej brakujących zębów lub próchnicy, która gwarantuje, że ząb zostanie wyciągnięty i zastąpiony. Chociaż może być łatwo zaakceptować brakujące zęby, zwłaszcza jeśli są one z tyłu Twojego uśmiechu, istnieją poważne konsekwencje, które należy rozważyć, jeśli brakujące zęby są ignorowane.


Braki zębowe są często wynikiem urazów (wypadków samochodowych lub sportowych), próchnicy zębów, złego odżywiania lub chorób dziąseł. Podczas gdy brakujące zęby mogą wydawać się tylko kosmetycznym problemem, z którym wiele osób uczy się żyć, brakujące zęby są czymś więcej niż tylko dziurą w uśmiechu. Mogą one mieć poważne konsekwencje fizyczne i psychologiczne, które mogą się rozwinąć. Problemy z brakiem zębów obejmują:

  • Trudności w przeżuwaniu - zęby są przeznaczone do żucia, więc w przypadku ich braku, utrudniają przeżuwanie. Żucie może powodować ból u danej osoby, powodując, że będzie ona jeść mniej lub jeść różne rodzaje żywności, co czasem prowadzi do złego odżywiania.
  • Przesuwanie zębów - gdy wokół zęba występuje nadmiar miejsca spowodowany jego brakiem, zęby przesuwają się. Możesz zobaczyć ich lukę lub zatłoczyć się nawzajem, powodując większe długoterminowe problemy, w tym bolesne przesunięcie zgryzowe. Próchnica zębów może stać się trudniej osiągalna, gdy zęby zaczynają się zderzać, co naraża je na większe ryzyko utraty.
  • Problemy z mową - które mogą być żenujące i zmniejszać pewność siebie, podobnie jak wygląd zewnętrzny.
  • Utrata kości - brakujące zęby mogą w rzeczywistości powodować utratę kości w szczęce i twarzy z powodu zaniku (osłabienia i zmniejszenia się tkanki), co powoduje zmiany w strukturze twarzy. W większości przypadków prowadzi to do starszego wyglądu i kurczenia się twarzy.
  • Wczesne starzenie się - bez zębów, które podtrzymują skórę wokół ust, skóra może zacząć się obwisać, przez co osoby z brakującymi zębami wydają się starsze niż są.
  • Słabe zdrowie psychiczne - badanie przeprowadzone w 2014 r. wykazało związek między brakiem zębów a depresją i lękiem.
  • Utrata pewności siebie - badanie przeprowadzone w 2015 r. przez American Dental Association wykazało, że 23% osób zgłaszało wstyd i unikanie uśmiechu z powodu brakujących zębów.
  • Brakujące możliwości pracy - to samo badanie wykazało, że 28% badanych odczuwa, iż wygląd ich zębów wpływa na ich zdolność do zdobycia pracy.
  • problemy z brakującymi zębami

Rozwiązania dla problemów z brakiem zębów
Jeśli jesteś jednym z szacowanych 178 milionów Amerykanów, którym brakuje zęba (lub dwóch), nie musisz dalej cierpieć - istnieją rozwiązania dla problemów z brakiem zębów. Wizyta u dentysty jest pierwszym krokiem do znalezienia rozwiązania problemu brakujących zębów. Wspólne rozwiązania obejmują:

Implanty dentystyczne. Implanty stomatologiczne mogą być używane do zastąpienia pojedynczego zęba lub pełnego zestawu zębów (i w dowolnym miejscu pomiędzy nimi). Bezpieczne i stabilne, są zaprojektowane tak, aby służyły przez długi czas i wyglądały, czuły i funkcjonowały jak prawdziwe zęby! Implanty dentystyczne są prawie zawsze najlepszą opcją do uzupełniania brakujących zębów.

Mosty. Mosty to kolejna możliwa opcja, gdy brakuje tylko jednego lub kilku zębów. Most będzie podtrzymywany przez otaczające go zęby, ale ostatecznie będzie musiał zostać wymieniony.

Protezy. Protezy są często uważane za ostateczność w przypadkach, gdy implanty stomatologiczne nie wchodzą w grę. Są one często niewygodne dla pacjenta i większość pacjentów nadal doświadcza utraty/atrofii kości i związanego z nią wczesnego starzenia się.

Oczywiście dentysta może pomóc Ci znaleźć najlepszy sposób na rozwiązanie problemu brakujących zębów.