Post

Jak rozpoznać, czy potrzebny jest kanał korzeniowy?

To prawda! Kanały korzeniowe mają reputację "najgorszych", ale dzisiejsze kanały korzeniowe nie są tak bolesne jak kiedyś. Nikt nie chce kanału korzeniowego, ale niestety problemy, które prowadzą do powstania kanału korzeniowego, nie znikają same, więc są one konieczne. Dlatego właśnie Tydzień Świadomości Kanału Korzeniowego jest tak ważny. Wiedza o tym, czy potrzebujesz kanału korzeniowego jest pierwszym i najlepszym krokiem w kierunku złagodzenia bólu zęba i uratowania naturalnego zęba.

Co to jest kanał korzeniowy?
Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który naprawia i ratuje uszkodzony ząb. Wykonuje się go, gdy miazga, naczynia krwionośne i nerwy wewnątrz zęba zostaną zainfekowane lub uszkodzone. Uszkodzenie to może wynikać z pękniętego zęba, głębokiej jamy ustnej, powtarzającego się leczenia stomatologicznego zęba lub urazu. Termin "kanał korzeniowy" pochodzi od czyszczenia kanałów wewnątrz korzenia zęba.

Czego można się spodziewać w kanale korzeniowym:

 • Miejscowe znieczulenie, aby zdrętwiał ząb.
 • Przez wierzchołek zęba wykonuje się otwór w dół, aż do zainfekowanej miazgi.
 • Zainfekowana miazga jest usuwana z kanałów, a teren jest oczyszczany za pomocą dezynfekującego nawadniania.
 • Kanały wypełnione są gumowym materiałem zwanym gutaperką, który pomaga utrzymać kanały w czystości, bez infekcji i zanieczyszczeń.
 • Ząb jest zamykany aż do momentu, gdy będzie można nałożyć koronę.
 • Ból w kanale korzeniowym (Nie jest tak źle)

Wiele osób unika kanałów korzeniowych, ponieważ boi się bólu. W rzeczywistości każdy ból, który ludzie odczuwają z kanału korzeniowego pochodzi z zainfekowanego zęba. Sam zabieg jest bezbolesny. Kanały korzeniowe z czasem uległy drastycznej poprawie i wbrew powszechnemu przekonaniu kanał korzeniowy nie jest bardziej bolesny niż wypełnienie.

W przypadku bólu po przebytym kanale korzeniowym, zazwyczaj osiąga on wartość szczytową od 12 do 24 godzin po zabiegu. Przez kilka pierwszych nocy należy utrzymywać głowę uniesioną podczas snu i przyjmować wszelkie leki przeciwbólowe zalecane przez dentystę.

Symptomy kanału korzeniowego
Uważajcie na te objawy kanałowe:

 • Silny ból zęba podczas żucia lub z zastosowaniem nacisku
 • Bolesna, utrzymująca się wrażliwość na wysokie lub niskie temperatury
 • Trwały lub powtarzający się biały, żółty lub czerwony krostek na dziąsłach
 • Odbarwienie lub zaciemnienie zęba
 • Pęcznienie i kruchość w pobliskich dziąsłach

Skąd wiesz, że potrzebny jest kanał korzeniowy?
Objawy nie zawsze są obecne. Dlatego ważne jest, aby regularnie widywać się z dentystą. Twój dentysta może zidentyfikować wszelkie objawy i zlokalizować próchnicę za pomocą rentgena. Bez leczenia tkanka otaczająca ząb zostanie zainfekowana i mogą powstać ropnie.

Niektórzy dentyści wykonują kanał korzeniowy podczas jednej wizyty. Inni wezmą dwie lub trzy wizyty, aby go ukończyć. Jeszcze inni skierują Cię do Endodonty - dentysty specjalizującego się w zabiegach kanałowych. W zależności od tego, ile kanałów jest objętych zabiegiem, zabieg kanałowy może trwać od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut na każdej wizycie.