Post

Dieta ma większe znaczenie dla mocnych zębów niż szczotkowanie. Oto dlaczego.

Szczotkuj zęby, używaj nici dentystycznej, płynu do płukania ust i chodź do dentysty.

To właśnie często mówi się nam, że jest to "klucz" do zdrowia jamy ustnej. Jeśli chcesz mieć mniej ubytków, po prostu postępuj zgodnie z tą receptą... Prawda?

Niestety, współczesna stomatologia wymyśliła wiele sposobów na obejście problemu, który sprawia, że ubytki są numerem 1 na świecie wśród chorób przewlekłych, którym można zapobiegać.

Ale nie rozwiązała problemu: Twojej diety.

Starożytne a współczesne diety

Tysiące lat temu, ludzie z obszaru paleolitu polowaliśmy i szukaliśmy pożywienia. Nasze ciała ewoluowały przez większą część historii ludzkości, aby dopasować się do tych wzorców żywieniowych.

Jak wyglądała starożytna dieta?

  • Mięso (w tym większość części zwierzęcia)
  • Ryby i owoce morza
  • Owoce i warzywa
  • Orzechy i nasiona
  • Oleje/masła (w niektórych cywilizacjach)

Być może myślisz: "Jasne, ale czy starożytni ludzie nie mieli okropnych zębów?".

Prawdę mówiąc, starożytne ludy miały dramatycznie lepsze zdrowie zębów niż duża część rozwiniętego świata ma dzisiaj!

Dentysta Weston A. Price zasłynął ze swoich odkryć w latach 30-tych XX wieku, które odzwierciedlały prawdę o starożytnych dietach produkujących zdrowe zęby.

dieta

Ludzie z odwiedzanych przez niego plemion mieli proste, wolne od chorób zęby, a ich dieta różniła się od współczesnej.

Jednak już po jednym pokoleniu, w którym wprowadzono skrobiową, obfitującą w chleb i przetworzoną dietę, dzieci z tych kultur miały uderzające problemy ortodontyczne i masowy wzrost liczby ubytków.

Czego brakuje w nowoczesnej diecie?

To nie tylko cukier, chleb i przetworzona żywność różniły się między tymi dietami. Price zauważył również, że rodzime kultury w większości spożywały składnik odżywczy, który nazwał "Aktywatorem X". Eksperci często zakładają, że było to pierwsze odkrycie tego, co później będzie znane jako witamina K2.

Witamina K2 jest składnikiem odżywczym niezbędnym do synergicznego przepływu wapnia w całym organizmie w celu wzmocnienia zębów (i kości). Bez tego procesu - który wymaga również witamin A i D - zęby są o wiele bardziej narażone na próchnicę.

Inną teorią na temat tego, dlaczego współczesne diety wydają się powodować wzrost liczby ubytków jest to, że tekstury, które ludzie jedzą nie są zróżnicowane jak kiedyś.

Dieta bogata w zieleninę, mięso zwierzęce, masło i nasiona oferuje wiele rodzajów konsystencji do żucia, co sprzyja czyszczeniu zębów i usuwaniu płytki nazębnej.

Rola śliny

Nie można mówić o zdrowych zębach nie mówiąc o plwocinie. ŚlinaPłyn pozakomórkowy, który dostarcza składniki odżywcze do zębów i służy jako podstawa ochrony przed szkodliwymi bakteriami, musi być w dobrej formie, aby zapobiegać ubytkom.

Szczotkowanie zębów w bardzo niewielkim stopniu wpływa na jakość śliny. Z drugiej strony, dieta jest jednym z kilku głównych czynników wpływających na produkcję i jakość śliny.

Pokarmy bogate w składniki odżywcze, o niskiej zawartości pustych kalorii, przetworzonych cukrów, kwaśnych składników i sztucznych substancji, pomagają promować zdrową ślinę, która może zapobiegać ubytkom. cukrypomagają promować zdrową ślinę, która może chronić zęby przez cały dzień.

Dlaczego szczotkowanie zębów jest ważne dla zdrowia jamy ustnej?

W tym momencie możesz się zastanawiać, czy w ogóle polecam. szczotkowanie zębów w ogóle. Odpowiedź brzmi TAK, należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie!

Szczotkowanie zębów ma wpływ na zdrowie zębów poprzez dezorganizację bakterii na ich powierzchni. Oznacza to, że z czasem jest mniej prawdopodobne, że będą się one gromadzić i tworzyć "kwaśne ataki", które niszczą strukturę zęba i prowadzą do próchnicy.

Jeśli używasz pasty pasta do zębów z hydroksyapatytem (HAp) lub fluorku jako składnika aktywnego, czerpiesz dodatkowe korzyści. Związki te dodatkowo chronią strukturę zęba przed próchnicą.

Ale nawet doskonałe szczotkowanie zębów zajmuje tylko kilka minut każdego dnia. Jednak to, co jesz, wpływa na stan Twojego uzębienia przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w tygodniu.

Wniosek

W idealnej sytuacji prawidłowa higiena jamy ustnej i przyjazna zębom dieta idą w parze. Szczotkowanie zębów może wypełnić pewne "luki" powstałe w wyniku stosowania niezbyt dobrej diety, ale szczotkowanie nie jest w stanie cofnąć wszystkich szkód wyrządzonych przez niezdrową dietę.