Post

Próchnica zębów u dzieci: Przyczyny i zapobieganie

Jako rodzic, chcesz wychować zdrowe dziecko, które jest zdrowe. Powinno to obejmować ustanowienie silnych podstaw zdrowia jamy ustnej i zębów oraz zapobieganie próchnicy u Twoich dzieci.

Miałam szczęście wychować trzy córki bez próchnicy i choć może Ci się wydawać, że bycie dentystą dało mi nieuczciwą przewagę, wcale tak nie jest. Kiedy już wiesz, jak powstają ubytki, a także jakie są ich konkretne przyczyny u niemowląt, małych dzieci i dużych dzieci, możesz przyjąć proaktywne podejście i zapobiegać rozwojowi ubytków u swoich dzieci.

Ponieważ próchnica może pojawić się w każdym odsłoniętym zębie - nawet jeśli jest on tylko przekłuty - już sześciomiesięczne niemowlęta mogą mieć ubytki. Jest to szokujące, ale prawdziwe. A ponieważ wiem, że nie chcesz, aby przytrafiło się to Twojemu dziecku, ten artykuł dostarczy Ci wszystkich informacji potrzebnych do zrozumienia przyczyn i zapobiegania próchnicy zębów u dzieci.

Jak tworzą się ubytki?

Kiedy spożywasz słodkie pokarmy, przetworzone węglowodany lub jakiekolwiek inne pokarmy, które po spożyciu zamieniają się w cukier, naturalnie występujące bakterie w Twojej jamie ustnej żywią się tymi cukrami. Następnie tworzą skupiska bakterii, chronione przez warstwę płytki nazębnej, które wydalają na zęby silnie kwaśne odpady. Kwas ten następnie niszczy szkliwo zębów, powodując powstawanie ubytków.

Powstawanie ubytków nie jest procesem natychmiastowym ani gwarantowanym. Oprócz pokarmów, które napędzają rozwój bakterii, istnieje jeszcze kilka innych czynników, które muszą się ułożyć w całość, zanim dojdzie do powstania ubytku. Stan mikrobiomu jamy ustnej (który odnosi się do równowagi pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami w jamie ustnej), pH jamy ustnej (złe, powodujące ubytki bakterie uwielbiają kwaśne środowisko) oraz jakość śliny przyczyniają się do powstawania ubytków.

Jeśli jednak mikrobiom jest zrównoważony, a Ty spożywasz odpowiednią żywność, przyjmujesz odpowiednie suplementy i unikasz lub ograniczasz spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów, możesz zapobiec powstawaniu nowych ubytków. W rzeczywistości można również w naturalny sposób odwrócić proces powstawania mniejszych, istniejących ubytków - bezkonieczności stosowania wypełnień.

Jeśli jednak szkodliwe bakterie mają idealne warunki do rozwoju, ubytki są w zasadzie przesądzone. Kwasy wydzielane przez bakterie zjedzą Twoje zęby i z czasem odsłonią nerwy w zębach, powodując ból i wrażliwość na ciepło i zimno, które często kojarzymy z ubytkami.

Proces ten dotyczy również dzieci, więc jeśli chcesz zachować zdrowy i jasny uśmiech swojego dziecka, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z warunków, które powodują ubytki i zrobić wszystko, co możliwe, aby im zapobiec.

Powszechne przyczyny próchnicy zębów u niemowląt i małych dzieci

Zalecam, aby rodzice przyprowadzili swoje dzieci do dentysty w wieku około 6 miesięcy, czyli zazwyczaj wtedy, gdy pojawiają się ich pierwsze zęby.

To może wydawać się naprawdę wcześnie, ale sugeruję takie podejście, ponieważ, niestety, nie jest rzadkością dla bardzo małych dzieci, aby mieć ubytki. Według National Institute of Dental and Craniofacial Research, ponad 27 procent dzieci w wieku od 2 do 5 lat ma nieleczoną próchnicę zębów.

Oto kilka najczęstszych przyczyn próchnicy zębów u niemowląt i małych dzieci:

Nie szczotkowanie lub nie wycieranie dziecięcych zębów

Gdy tylko pojawią się pierwsze zęby dziecka, powinnaś utrzymywać je w czystości, aby zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej, która może prowadzić do próchnicy. Zanim Twoje dziecko będzie miało pełny zestaw zębów, który wymaga użycia szczoteczki, możesz po prostu wytrzeć je mokrą ściereczką. W przypadku niemowląt chcesz przecierać zęby po każdym karmieniu, ponieważ mleko w proszku, a nawet mleko matki, ma tendencję do wysokiej zawartości cukru.

Podawanie zbyt wielu słodzonych napojów

Jak już wspomniałam, nawet mleko matki jest uważane za przesłodzone, podobnie jak każdy inny napój, który nie jest wodą. Kiedy dziecko jest małe i opiera się na mleku matki lub mieszance, niemożliwe jest całkowite unikanie tych napojów. Ponownie, dlatego zalecam czujne wycieranie zębów dziecka po karmieniu.

Ale kiedy dziecko jest już na tyle duże, że może jeść pokarmy stałe, sugeruję ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie napojów słodzonych, w tym soków. Wraz z pokarmami zawierającymi cukier i skrobię, napoje te stanowią preferowaną dietę bakterii powodujących erozję.

Pomijanie wizyty u dentysty

Zwlekanie z wizytą u dentysty do czasu, aż dziecko będzie miało komplet zębów (lub dłużej), może opóźnić rozwój dobrych nawyków stomatologicznych, a także uniemożliwić wczesne wykrycie odkładania się płytki nazębnej. Im dłużej płytka nazębna pozostaje niezauważona i nie jest profesjonalnie usuwana, tym większe prawdopodobieństwo, że doprowadzi do próchnicy.

Kładzenie dzieci do łóżka z butelką

Podawanie dziecku butelki lub kubka do picia w nocy może pomóc mu ukoić się do snu, ale może również spowodować poważne uszkodzenia zębów. Butelki i kubki do picia przenoszą cukry z mleka, soku i innych napojów bezpośrednio na zęby. A kiedy ten kontakt przedłuża się podczas snu dziecka, jest to doskonała pożywka dla bakterii i próchnicy zębów butelkowych.

Jeśli dajesz dziecku butelkę lub kubek przed snem, pamiętaj, aby zabrać i wyczyścić jego zęby przed zaśnięciem.

Wskazówki dotyczące zapobiegania próchnicy zębów u niemowląt i małych dzieci

Teraz, gdy znamy już wspólne przyczyny powstawania ubytków u niemowląt i małych dzieci, przyjrzyjmy się kilku wskazówkom dotyczącym zapobiegania:

  • Delikatnie wytrzyj zęby i dziąsła dziecka mokrą ściereczką po karmieniu butelką lub piersią.
  • Daj dziecku lub maluchowi kilka łyków wody po jedzeniu lub piciu, aby dodatkowo wypłukać wszelkie cukry zalegające w jamie ustnej
  • Aby zapobiec długotrwałemu kontaktowi cukru z zębami, nigdy nie wysyłaj dzieci i maluchów do łóżka z butelką lub kubkiem do picia.
  • Znajdź stomatologa dziecięcego, którego lubisz i któremu ufasz, i zabierz swoje dziecko na pierwszą wizytę u dentysty między szóstym miesiącem a rokiem życia lub gdy tylko pojawi się pierwszy ząb.
  • W przypadku maluchów upewnij się, że pokarmy do jedzenia na palcach i posiłki są bogate w witaminę K2, witaminę D i inne składniki odżywcze, które wspomagają zdrowie zębów. Unikaj przetworzonych i przesłodzonych smakołyków, a także zbyt wielu ziaren i roślin strączkowych, które zawierają kwas fitynowy i mogą prowadzić do próchnicy.
  • Naucz malucha dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, wybierając szczoteczkę do zębów przeznaczoną specjalnie dla dzieci i pomagając mu w szczotkowaniu, aby każdy ząb był odpowiednio oczyszczony.

Wspólne przyczyny próchnicy zębów u dużych dzieci

Gdy dzieci przekraczają fazę niemowlęcia i małego dziecka, nadal ważne jest, aby zachować czujność w kwestii utrzymania zdrowia ich zębów, nawet jeśli przyczyny próchnicy zaczęły się zmieniać. Przyjrzyjmy się temu:

Zbyt wiele wysokocukrowych i wysokowęglowodanowych przekąsek

Dzieci są pełne energii, co oznacza, że muszą często uzupełniać paliwo. Niestety, często sięgają po wysokocukrowe i wysokowęglowodanowe pokarmy, na których dobrze rozwijają się bakterie jamy ustnej, co ostatecznie prowadzi do większej ilości próchnicy.

Niewłaściwa dieta ogólna

Zęby są zaprojektowane tak, aby nieustannie odbudowywać się i wracać do zdrowia po każdym przypadku próchnicy. Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę z tego, jakie pokarmy należy jeść, a jakich unikać, aby naturalnie wyleczyć ubytki, ponieważ właściwa dieta jest najważniejszym czynnikiem w procesie remineralizacji.

Zalecam - i osobiście stosuję - dietę paleo, która składa się z warzyw, dziko łowionych ryb i mięsa karmionego trawą. Dieta ta dostarcza minerałów i składników odżywczych, które wspomagają remineralizację, a jednocześnie jest wolna od szkodliwych pokarmów, które mogą uniemożliwić leczenie ubytków i zapobiegać ich powstawaniu.

Być może zaskoczy Cię fakt, że nie tylko słodycze stanowią problem w diecie dzieci. Krakersy, makarony, pieczywo, a nawet suszone owoce, takie jak rodzynki, zawierają łatwe do zjedzenia węglowodany i cukry, które uwielbiają bakterie powodujące ubytki. Nawet fasola może przyczyniać się do powstawania ubytków, ponieważ zawiera kwas fitynowy, który uniemożliwia wchłanianie niektórych składników odżywczych i minerałów (w tym magnezu i wapnia), których zęby potrzebują do remineralizacji.

Złe nawyki szczotkowania i nitkowania zębów

W wielkim planie zdrowia zębów szczotkowanie i nitkowanie mają znacznie mniejsze znaczenie niż właściwa dieta. To może być dobra wiadomość dla dzieci, które nie szczotkują i nie nitkują zębów tak często, jak powinny, ale mimo to jedzą właściwe produkty (i unikają tych niewłaściwych).

Dzieci to jednak dzieci, a dieta nikogo nie jest idealna. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat wyrabiały sobie prawidłowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej.

Omijanie gabinetu dentystycznego

Tak samo jak ważne jest, aby wcześnie zacząć zabierać dziecko do dentysty, ważne jest również, aby regularnie umawiać je na wizyty, aby stały się one oczekiwanym i przyjemnym doświadczeniem. Opuszczanie wizyt u dentysty zmniejsza możliwości złapania płytki nazębnej, zanim przerodzi się ona w coś poważniejszego, a także może sprawić, że dziecko będzie się bało wizyt w przyszłości.

Wskazówki dotyczące zapobiegania próchnicy zębów u dużych dzieci

Pomiń ciasteczka i krakersy i zaoferuj dzieciom przekąski z owoców, warzyw i zdrowych tłuszczów, aby pomóc im uzyskać witaminy i minerały, których potrzebują do zdrowej jamy ustnej, która może leczyć i zapobiegać ubytkom.

Zachęcaj dzieci do płukania jamy ustnej wodą po jedzeniu, aby pomóc w usunięciu resztek jedzenia i cukru, którymi żywią się bakterie. (Należy jednak unikać szczotkowania zębów do 30 minut po jedzeniu, ponieważ szkliwo może być bardziej podatne na erozję bezpośrednio po spożyciu silnie kwaśnych lub przetworzonych pokarmów).

Rozważ stosowanie suplementów przeznaczonych dla dzieci, w tym witaminy K2, witaminy D i probiotyków doustnych.

Naucz dzieci dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, w tym nitkowania zębów i prawidłowej techniki szczotkowania. Polega ona na delikatnym przesuwaniu szczoteczki wokół zębów, a nie na wykonywaniu twardych ruchów w kierunku zębów i dziąseł.

Zalecam, aby rodzice szczotkowali zęby dziecka do czasu, aż będzie ono wystarczająco dojrzałe i wprawne, aby robić to samodzielnie - lub przynajmniej do 7 roku życia. Spróbuj umyć zęby w obecności swoich dzieci, aby dać im dobry przykład. Możesz uczynić z tego rodzinną czynność, w której wszyscy uczestniczą razem, ustawiając minutnik i dbając o to, aby doświadczenie było pozytywne.

Upewnij się, że Twoje dzieci dobrze śpią. Jeśli Twoje dzieci chrapią, zgrzytają zębami, a nawet śpią z otwartymi ustami, może to mieć wpływ na zdrowie ich jamy ustnej.

Kiedy usta pozostają otwarte podczas snu, zaczynają wysychać, co zaburza równowagę mikrobiomu jamy ustnej, pozwalając na namnażanie się złych bakterii. Ten rodzaj snu jest również zazwyczaj mniej spokojny niż sen z zamkniętymi ustami, a wszyscy wiemy, jak ważny jest dobry sen. W przypadku starszych dzieci warto rozważyć zaklejenie ust, co wymusza oddychanie przez nos i pomaga utrzymać wilgoć w jamie ustnej.

Regularnie odwiedzaj dentystę, zazwyczaj co sześć miesięcy. Dentysta może pomóc utrzymać pod kontrolą gromadzenie się płytki nazębnej i upewnić się, że jama ustna Twojego dziecka pozostanie zdrowa na długie lata.

Uwagi końcowe dotyczące zapobiegania próchnicy zębów u dzieci

Wielu rodziców uważa, że próchnica zębów u dzieci nie stanowi problemu, ponieważ zęby te i tak wypadną. Niestety, nie jest to prawdą. Prawda jest taka, że próchnica zębów mlecznych może mieć wpływ na rozwój zębów dorosłych i oddziaływać na zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka przez wiele lat.

Jeśli u Twojego dziecka pojawią się ubytki i przyzwyczai się ono do bolesnych zębów, może niechętnie żuć lub w inny sposób używać jamy ustnej we właściwy sposób, co może prowadzić do problemów z rozwojem twarzy. A jeśli dentysta musi usunąć mocno spróchniałe zęby mleczne, może to wpłynąć na przesunięcie się innych zębów mlecznych, aby wypełnić puste miejsce, i może mieć wpływ na to, jak wyrosną zęby dorosłego.

Na szczęście ubytkom u dzieci można zapobiec stosując odpowiednią dietę, nawyki, czynniki stylu życia i przyzwyczajenia, a ważne jest, aby ustalić je wcześnie. Tworzenie dobrych nawyków, poświęcanie czasu na dbanie o zęby dzieci, zanim będą one mogły robić to same, planowanie rutynowych wizyt u dentysty dziecięcego i koncentrowanie się na odżywczej diecie może mieć ogromne znaczenie w zapobieganiu próchnicy u dzieci. Uśmiech Twojego dziecka jest cenny. Ważne jest, aby utrzymać go w zdrowiu.