Post

Hydroksyapatyt Vs. Fluorki: Jak się mają do siebie?

Dentyści od dziesięcioleci zalecają stosowanie pasty z fluorem dla mocniejszych, odpornych na ubytki zębów. Jest ona nadal uważana za "złoty standard" w szkołach dentystycznych, pomimo obaw związanych z jej bezpieczeństwem.

Jednak w mieście pojawił się nowy składnik, który okazał się równie skuteczny jak fluor, a przy tym całkowicie nietoksyczny.

Nazywa się hydroksyapatyt. Pasta do zębów z hydroksyapatytem zastąpiła pastę z fluorem jako produkt, który polecam wszystkim moim pacjentom. Ale czym jest pasta do zębów z hydroksyapatytem?

W tym wpisie na blogu dowiemy się więcej o hydroksyapatycie i przyjrzymy się, jak wypada w porównaniu z nim fluor.

Jak działa pasta do zębów z fluorem?

Zęby mają zewnętrzną powłokę zwaną szkliwem, która składa się z wapnia i fosforanu. Twoja ślina również zawiera wapń i fosforan, które stale opływają Twoje zęby. Te minerały sprawiają, że zęby są mocne.

Bakterie znajdujące się w ubytkach mogą rozkładać cząsteczki jedzenia i tworzyć kwaśne środowisko w jamie ustnej. To kwaśne środowisko jest surowe i może pozbawić powierzchnie Twoich zębów tych dobroczynnych minerałów. Proces ten nazywany jest demineralizacją.

pasta do zębów

Fluor zawarty w fluoryzowanej paście do zębów działa poprzez:

 1. łączenie się z wapniem i fosforanem w Twojej ślinie i zębach, tworząc związek zwany fluorapatytem. Związek ten wygląda jak siatka krystaliczna (siatka krystaliczna apatytu).
 2. Pokrycie zdemineralizowanego szkliwa bardziej odpornym na działanie kwasów fluorapatytem. Powoduje to remineralizację zębów, przywraca im wytrzymałość i chroni przed dalszym niszczeniem przez kwas.

Jak działa pasta do zębów z hydroksyapatytem?

Hydroksyapatyt jest formą wapnia, który stanowi 97% szkliwa zębów i prawie 70% zębiny zębów.

Pozostała część szkliwa składa się z wody, kolagenu i innych białek.

Hydroksyapatyt jest wchłaniany przez zęby i wypełnia szczeliny w szkliwie powstałe w wyniku demineralizacji.

Najszerzej badanym rodzajem hydroksyapatytu jest nano-hydroksyapatyt. Pasta do zębów zawierająca nano-hydroksyapatyt ma cząsteczki o wielkości 20-80 nanometrów (nm). Ze względu na swój mały rozmiar, może on wnikać w naprawdę małe przestrzenie, co prowadzi do lepszych korzyści.

W przeciwieństwie do fluorku, hydroksyapatyt działa poprzez:

 1. Remineralizację szkliwa od wewnątrz, docierając do najbardziej wewnętrznych części ubytku zębowego
 2. Wiąże się z płytką nazębną i szkodliwymi bakteriami w jamie ustnej

Jaka jest skuteczność hydroksyapatytu w porównaniu z fluorkiem?

Jeśli chodzi o to, która pasta do zębów jest bardziej skuteczna, to tak naprawdę nie ma różnicy między pastami z hydroksyapatytem a pastami z fluorem.

W jednym z badań porównano 10% hydroksyapatyt z 500 ppm F- (fluorek aminowy), który zazwyczaj przepisują dentyści. Naukowcy odkryli, że 10% hydroksyapatyt działał tak samo dobrze jak 500 ppm F- pod względem remineralizacji i redukcji głębokości zmian (LD).

Wniosek z badania był taki, że pasta do zębów z hydroksyapatytem jest równa paście z fluorem.

Zalety past do zębów z hydroksyapatytem w porównaniu z pastami fluorkowymi

Zarówno fluor, jak i hydroksyapatyt mogą remineralizować strukturę zęba, ale oto dlaczego wolę polecać hydroksyapatyt niż fluor:

 1. Przyjazny dla mikrobiomu jamy ustnej: Chociaż oba mają właściwości antybakteryjne, fluorek zabija bakterie powodujące próchnicę i niektóre dobre bakterie. Z drugiej strony, hydroksyapatyt nie zabija bakterii. Zapobiega on przyczepianiu się szkodliwych bakterii do szkliwa.
 2. Wzmacnia szkliwo: Hydroksyapatyt może zwiększyć mikrotwardość szkliwa. Powłoka hydroksyapatytu wzmacnia zęby lepiej niż powłoka fluorapatytowa.
 3. Nietoksyczny: Hydroksyapatyt jest biomimetyczny. Nie ma żadnych skutków ubocznych stosowania hydroksyapatytu - w rzeczywistości jest on na tyle bezpieczny, że można połknąć całą tubkę pasty do zębów! Z drugiej strony, w przypadku fluorku na tubce znajduje się etykieta informująca o konieczności kontroli zatruć, a nadmierne narażenie na jego działanie powoduje fluorozę zębów i układu kostnego.
 4. Przyjazny dla dzieci: W młodym wieku dzieci nie mają pełnej kontroli nad połykaniem i mogą połknąć duże ilości pasty do zębów. W takiej sytuacji fluor zawarty w paście do zębów może zostać wchłonięty do krwiobiegu i spowodować fluorozę zębów (zmianę wyglądu szkliwa zębów). Pasta do zębów zawierająca hydroksyapatyt zmniejsza ryzyko wystąpienia fluorozy.
 5. Wybiela: Wykazano, że pasta do zębów z hydroksyapatytem rozjaśnia odcień zębów bez konieczności stosowania dodatkowych środków ściernych lub wybielających.

Czy fluorapatyt jest silniejszy od hydroksyapatytu?

Fluorapatyt jest mniej rozpuszczalny niż hydroksyapatyt. Oznacza to, że w kwaśnych warunkach fluorapatyt jest silniejszy i bardziej odporny na demineralizację.

Nie oznacza to jednak, że pasta do zębów z fluorapatytem jest lepsza od pasty z hydroksyapatytem. W rzeczywistości badania wykazują, że pasta do zębów z hydroksyapatytem jest równie dobra jak pasta z fluorapatytem, a dodatkowo ma dodatkową zaletę - pomaga w przypadku nadwrażliwości zębów.

Czy powinienem przejść na hydroksyapatytową pastę do zębów?

Według mnie to nie ulega wątpliwości. Jeśli masz lepszą alternatywę dla pasty do zębów z fluorem i jest ona nietoksyczna, dlaczego miałbyś tego nie zrobić?

Dla większości dentystów jest to również oczywista oczywistość - jednak fluor jest nadal nauczany jako "złoty standard" w szkołach dentystycznych i nadal jest kilku dentystów, którzy mogą mieć obawy przed hydroksyapatytem. Jeśli jest to Twój dentysta, wyślij im te badania!

Polecam wszystkim rozmowę ze swoim dentystą na temat przejścia na pastę z hydroksyapatytem, a w szczególności następującym grupom osób:

 • Kobiety w ciąży
 • Osoby mieszkające w rejonach z fluoryzowanymi wodociągami
 • Niemowlęta i dzieci, zwłaszcza poniżej 6 roku życia.
 • Osoby z wrażliwymi zębami, ponieważ hydroksyapatyt leczy podstawową przyczynę wrażliwości.

Która pasta do zębów zawiera nano-hydroksyapatyt?

Największą zaletą stosowania pasty do zębów z hydroksyapatytem jest to, że remineralizuje zęby bez żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do fluoru, który w dużych ilościach jest toksyczny.