Post

Jak używać nici dentystycznej z aparatem ortodontycznym

Aparaty ortodontyczne to niesamowity sposób na tworzenie zdrowych, pięknych uśmiechów. Poprawiają one nadgryzienia, pod ukąszeniami, krzywe lub zatłoczone zęby, położenie szczęki i zaburzenia szczęki. Niestety, aparaty utrudniają również nitkowanie i pielęgnację zębów.

Zajmuje to dodatkowy czas i wysiłek, ale możliwe jest utrzymanie zdrowego i czystego wyglądu ust, gdy masz aparat ortodontyczny.

Dlaczego nitkowanie zębów jest ważne, gdy nosisz aparat ortodontyczny
Bakterie kochają wszystkie ciemne zakamarki w twoich ustach. Osiadają w nich, ukrywają się, a pozostawione na wystarczająco długo, tworzą w nich płytkę nazębną. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta, rozwija się próchnica zębów i choroby dziąseł.

Gdy masz aparat ortodontyczny, zamki na Twoich zębach zatrzymują cząsteczki jedzenia, a druty przeszkadzają w szczotkowaniu i nitkowaniu. Trudniej jest czyścić trudno dostępne miejsca, więc osoby z aparatem ortodontycznym są bardziej narażone na powstawanie ubytków i zapalenie dziąseł.

Oto dlaczego powinnaś codziennie zwracać szczególną uwagę na nici dentystyczne w aparatach ortodontycznych:

  • Zapobiega obrzękom i krwawieniu dziąseł.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, chorób dziąseł i białych plam wokół zamków.
  • Sprawia, że Twoje zęby i dziąsła są zdrowe i gotowe na świat po zdjęciu aparatu.
  • Jak nitkować zęby za pomocą aparatu słuchowego

To, czego potrzebujesz:

Woskowana nić dentystyczna - Nie woskowana nić dentystyczna ma tendencję do zaczepiania się i rozdrabniania w aparatach ortodontycznych.
Nić dentystyczna - ułatwia przesuwanie się nici dentystycznej między zębami bez jej zaczepiania.
Czas - Około trzy razy więcej niż wydałabyś na swoje zęby bez aparatu.
Ostrożnie zapętlić kawałek 18-calowej nici dentystycznej przez nawlekacz. Użyj sztywnego końca nitkownika, aby skierować nić pod drut. Gdy nitka znajdzie się pod drutem, delikatnie wsuń ją wzdłuż boku i w górę w linię dziąseł każdego zęba. Usuń nić diamentową i ponownie nawlecz ją pod główny drut, aby przejść między kolejnymi parami zębów.

Szybka informacja o małych dzieciach z aparatami ortodontycznymi
Małe dzieci z aparatami ortodontycznymi nie powinny być zmuszane do samodzielnego nitkowania. Potrzebują pomocy od rodzica lub opiekuna. Należy usiąść w dobrze oświetlonym pokoju z muzyką lub programem telewizyjnym i nitkować zęby zgodnie z powyższymi instrukcjami.

Nitkowanie jest ważne, ale to nie jedyna rzecz!
Nici dentystyczne są ważne, ale to, jak szczotkujesz i co jesz, jest również ważne, gdy masz aparat na zęby.

Szczotkuj dłużej i częściej. Aby usunąć całą płytkę nazębną i bakterie, należy szczotkować zęby trzy razy dziennie. Ponieważ płytki nazębnej i bakterii jest więcej miejsc do ukrycia, należy je również szczotkować za każdym razem przez dwie do czterech minut. Jakość szczotkowania jest najważniejsza: pamiętaj o szczotkowaniu wokół zamków, między zębami i wzdłuż linii dziąseł.

Wybieraj zdrowe jedzenie ząbków. Unikaj słodkiej żywności i napojów, takich jak soda, słodycze i inne desery.

Unikaj żywności, która może uszkodzić twój aparat. Żywność twarda lub lepka może powodować uszkodzenia. Unikaj żywności, która może utkwić w twoim aparacie ortodontycznym, takiej jak twarde cukierki, guma, lukrecja, orzechy, kawałki wołowiny i twardy, chrupiący chleb.