Post

Głębokie mycie zębów. Czy naprawdę tego potrzebuję?


Więc, twój dentysta zalecił głębokie czyszczenie zębów - co to jest, do cholery, i czy naprawdę tego potrzebujesz? Odpowiedź brzmi: tak, potrzebujesz głębokiego czyszczenia zębów. Wyjaśnijmy to.

Co to jest głębokie czyszczenie zębów?
Głębokie oczyszczanie zębów, czasami nazywane terapią dziąseł, jest zabiegiem, który czyści między dziąsłami i zębami aż do korzeni. Podobnie jak w przypadku regularnego czyszczenia, higienistka lub dentysta oczyszcza ząb, linię dziąseł i boki zębów. Jednak przy głębokim czyszczeniu zębów, nadal usuwają kamień nazębny gromadzący się poniżej linii dziąseł aż do korzenia zęba. Proces ten można również określić jako "struganie i skalowanie korzeni" i może on wymagać kilku wizyt w celu zakończenia leczenia. Jest ono bardziej kompleksowe niż standardowe czyszczenie i ma na celu leczenie chorób dziąseł oraz powstrzymanie ich pogłębiania.

Jaka jest różnica między głębokim czyszczeniem zębów a regularnym ich czyszczeniem?
Jama ustna jest pełna bakterii i płytki nazębnej, dlatego też zaleca się dwa razy dziennie szczotkowanie i nitkowanie zębów. Rutynowe badania i czyszczenie pomagają w usuwaniu płytki nazębnej, która gromadzi się na Twoich zębach każdego dnia. Większość tej płytki znajduje się w pobliżu linii dziąseł, gdzie większość z nas tęskni podczas szczotkowania zębów. Płytka nazębna twardnieje do kamienia nazębnego i właśnie to higieniści dentystyczni czynią w regularnym czyszczeniu.

Jeśli nie masz regularnego nawyku szczotkowania zębów lub jeśli masz genetyczne predyspozycje do chorób dziąseł, dziąsła mogą wykazywać oznaki zapalenia dziąseł - czerwone, obrzękłe dziąsła, które łatwo krwawią po dotknięciu. Pozostawienie ich bez leczenia może spowodować chorobę przyzębia, infekcję dziąseł i kości, które podtrzymują zęby, co może doprowadzić do ich ewentualnej utraty.

Aby określić, czy infekcja istnieje, bierze się pod uwagę odczyty promieniowania rentgenowskiego i głębokości kieszeni. Gdy istnieją dowody na istnienie takiej infekcji, wymagana jest terapia gumy przechwytującej, której celem jest zapobieganie postępowi choroby. Kiedy usłyszysz, że higienistka wzywa 4, 5 lub 6, nadszedł czas, aby podjąć działania ...tak, głębokie czyszczenie zębów!

Porównanie regularnego czyszczenia zębów z głębokim czyszczeniem zębów jest prawie jak porównanie jabłek i pomarańczy, ponieważ są one przeznaczone do robienia bardzo różnych rzeczy. Celem regularnego czyszczenia jest profilaktyczne utrzymanie, a celem głębokiego czyszczenia zębów jest zatrzymanie postępu chorób przyzębia.

Czy naprawdę potrzebuję głębokiego czyszczenia zębów?
Tylko dentysta lub higienistka dentystyczna może ci powiedzieć na pewno. Jeśli Twoja wizyta u dentysty ujawni znaczące kieszenie - te 4 mm lub większe, to jesteś narażony na ryzyko (lub w stadium) chorób przyzębia. To sprawia, że jesteś kandydatem do terapii (głębokie czyszczenie zębów) i jest bardzo zalecane, jeśli chcesz zatrzymać i zapobiec postępowi choroby. Bez leczenia bakterie, które stworzyły kieszenie w dziąsłach, będą nadal tworzyć płytkę nazębną, kamień nazębny i utratę kości.

Jeśli powiedziano ci, że potrzebujesz głębokiego czyszczenia zębów, nie jesteś sam! Według American Academy of Periodontology prawie połowa dorosłych Amerykanów cierpi na choroby dziąseł.  Nadal nie jesteś przekonany? Coraz więcej badań wykazuje bezpośredni związek między postępem chorób dziąseł a rozwojem poważniejszych chorób, w tym chorób serca, cukrzycy, demencji i innych. Podsumowując, jeśli Twój dentysta lub higienistka mówi, że potrzebujesz głębokiego czyszczenia zębów, jesteś winien dbanie o nie całemu swojemu zdrowiu.